Instalacje telewizyjne, antenowe, telefoniczne i komputerowe w domach jednorodzinnych.

Okabluj swój dom

Okablowanie domu.Wznosząc budowle każdy inwestor zaczyna od fundamentów. Myśląc o wyposażeniu budynku trzeba zacząć od okablowania. Projektując instalację energetyczną należy równolegle z nią tworzyć okablowanie niskonapięciowe: telefoniczne, komputerowe, sygnałów TV Sat, domofonowe.

Coraz częściej developerzy decydują się na wykonanie okablowania w systemie SignalNET – pozostawiając dobór urządzeń aktywnych indywidualnym wymaganiom i zamożności klienta.

Jak prawidłowo okablować dom?

Już w fazie projektowania i wykonywania robót murarskich należy uwzględnić warunki konieczne do późniejszego wykonania okablowania przez instalatora .
Kanony wykonywania instalacji
- "podwójna gwiazda"
- połączenie: góra – dół
- punkty krosowe (strych, piwnica)

Jak okablować dom.Ze skrzyni domNET rozprowadzamy gwiaździście po dwa przewody typu skrętka. Ze skrzyni TV Sat rozprowadzamy gwiaździście kabel satelitarny. Obie skrzynie łączymy dwoma przewodami satelitarnymi i dwoma typu skrętka. Z salonu prowadzimy do skrzyni TV Sat dodatkowy przewód satelitarny.

"Podwójna gwiazda"

W systemie SignalNET dystrybuowane są sygnały:
- telewizyjny – od góry budynku (strychu)
- telefoniczne, komputerowe i domofonowe – od dołu.

Stąd pojęcie "podwójnej gwiazdy", czyli takiego rozprowadzania przewodów, aby ich początek stanowił punkt przyłączania urządzeń (gniazdo), a koniec punkt łączenia (krosowania) na strychu lub w piwnicy.

Ilość kabli:
- po dwa kable typu skrętka do każdego pomieszczenia. "Gwiazda" – mająca swój początek w dolnej skrzyni krosowej – domNet.
- jeden kabel koncentryczny do każdego pomieszczenia. Wyjątek stanowią pomieszczenia, w których będą znajdować się źródła sygnału np. odtwarzacz DVD, kamera analogowa CCTV itpwymagają one doprowadzenia dwóch kabli. "Gwiazda" mająca swój początek w skrzyni krosowej – TV Sat.

Połączenie góra – dół.

Istotne jest zapewnienie połączenia pomiędzy sygnałami dochodzącymi do dolnej i górnej częsci budynku. Kanał łączący piwnicę ze strychem, powinien umożliwiać łatwą wymianę lub dołożenie przewodu (rurki Peschla nie sprawdzają się w praktyce). O ile rozprowadzanie przewodów w poziomie jest stosunkowo proste, to przewiercanie stropów sprawia problemy, natomiast w przyszłości możliwe jest zastąpienie kabla koncentrycznego i skrętki przez światłowody. W takim kanale należy położyć dwa kable typu skrętka i dwa kable koncentryczne.

Punkty krosowe.

Mogą to być tablice lub skrzynie elektryczne, jednak ze względu na ochronę urządzeń i przygotowanie do pełnionej funkcji polecamy specjalne skrzynie montażowe typu domNet i TV Sat.

Okablowanie budynku, w fazie budowy, stanowi niewielki koszt w stosunku do całej inwestycji, zwłaszcza, że system SignalNET jest przewidziany do budowy dwuetapowej:
- I Etap inwestycyjny – położenie okablowania i gniazd
- II Etap inwestycyjny – instalacja urządzeń aktywnych, która może być rozłożona w czasie, w zależności od potrzeb klienta

DIPOL www.dipol.com.pl