109% sprawnościDla wielu osób szukających kotła do swojego domu, zaskoczeniem jest wiadomość, że kocioł może mieć ponad stuprocentową sprawność. Wbrew pozorom nie jest to kolejny „chwyt marketingowy”, lecz efekt obowiązującego sposobu obliczania sprawności urządzeń grzewczych. Kotły kondensacyjne, w przeciwieństwie do swoich starszych odpowiedników, wykorzystują do ogrzewania wody również ciepło „utajone” w zawartej w spalinach parze wodnej. Takiej możliwości nie przewidzieli twórcy opracowanego wiele lat temu wzoru na sprawność, uwzględniając jedynie wartość opałową paliwa. Odzyskanie energii ze spalin dzięki skropleniu (kondensacji) pary wodnej, pozwoliło na uzyskanie sprawności przekraczającej pierwotne założenia. Najbardziej odczuwalnym efektem zastosowania tej nowoczesnej technologii są pokaźne oszczędności na paliwie. Kolejną zaletą kotłów tego typu jest mniejsza emisja zanieczyszczeń oraz fakt, że proces spalania zachodzi w zamkniętej komorze, „odciętej” od pomieszczenia, w którym zamontowane jest urządzenie.


Gdzie kondensacja?Mimo, że w Polsce od kotłów kondensacyjnych wciąż popularniejsze są tradycyjne urządzenia, rynek upodabnia się do rynków Europy Zachodniej. Dobrymi przykładami są Anglia, Niemcy i Holandia, gdzie ze względu na przepisy lub z powodów czysto ekonomicznych kotłów niekondensacyjnych już się prawie nie instaluje. W związku z tą tendencją, na polskim rynku coraz więcej producentów rozszerza asortyment o kotły kondensacyjne. Co więcej, wraz z popularyzacją techniki kondensacyjnej spada cena urządzeń, w których jest ona wykorzystana. Przykładowo najnowszy kocioł MCR firmy De Dietrich kosztuje tyle co dobrej jakości kocioł niekondensacyjny.


Obecnie na rynku mamy do wyboru urządzenia przeznaczone do mieszkań i do domów jedno- oraz wielorodzinnych, zasilane gazem lub olejem opałowym. Kotły takie można montować zarówno w nowych, jak i modernizowanych instalacjach centralnego ogrzewania. Nowoczesne gazowe kotły wiszące, takie jak MCR i INNOVENS firmy De Dietrich, możemy zamontować np. w łazience lub kuchni. Oba urządzenia charakteryzują się ponad stuprocentową sprawnością – w przypadku kotła MCR sięga ona 109%, w przypadku kotłów INNOVENS nawet 110%. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kotły kondensacyjne najwyższą sprawność uzyskują współpracując z układami ogrzewania podłogowego oraz niskotemperaturowymi systemami grzejnikowymi. W układach z tradycyjną instalacją grzejnikową mogą nie zawsze pracować w trybie kondensacyjnym, jednak ich sprawność i tak będzie większa niż w przypadku tradycyjnych urządzeń. Nowoczesne kotły mogą być dodatkowo uzupełnione o akcesoria znacznie ułatwiające obsługę. Przykładowo kotły kondensacyjne De Dietrich można wyposażyć w system regulacji Easyradio, który pozwala zdalnie zaprogramować pracę kotła w zależności od czynników takich jak pora dnia czy dłuższa nieobecność mieszkańców. Sygnał z regulatora przesyłany jest do kotła drogą radiową, dzięki czemu przy instalowaniu takiego układu nie trzeba mocować na ścianach żadnych kabli.


Technika kondensacyjna może być stosowana także podczas spalania oleju opałowego. Ma to szczególne znaczenie przy rosnących cenach ropy naftowej. W 2006 roku na rynku pojawiły się m.in. stojące kotły olejowe De Dietrich GTU C 120 wykorzystujące w procesie spalania lekki olej opałowy. Ich roczna sprawność sięga 104%, stanowią więc ciekawą propozycję dla właścicieli domów niepodłączonych do sieci gazowej.


 


  


Andrzej Grasza – ekspert firmy De Dietrich


„Od kiedy na rynku pojawiły się pierwsze kotły kondensacyjne, toczy się spór czy są one warte swojej ceny. Jeżeli zakupiony kocioł ma nam służyć przez wiele lat, należy odpowiedzieć, że tak. Kupno kotła kondensacyjnego można porównać z zakupem auta z silnikiem Diesla. Początkowo wiąże się to z nieco większym wydatkiem, jednak wraz z upływem czasu zainwestowane pieniądze zwracają się z nawiązką. Dodatkowo, to przede wszystkim w kotłach kondensacyjnych stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania, wpływające na np. trwałość konstrukcji czy wygodę obsługi. Wynika to choćby z faktu, że na Zachodzie tradycyjne kotły odchodzą w zapomnienie.”


 


 


 


 


 


 


 


Ile zaoszczędzimy w trakcie eksploatacji?


Producenci zapewniają nas, iż montując w instalacji kocioł kondensacyjny zaoszczędzimy w opłatach za paliwo. Sprawdzimy to przeprowadzając orientacyjne obliczenia dla domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 i przyjmując następujące dodatkowe założenia: 


-          sprawność gazowego kotła tradycyjnego htrad. = 92%,


-          sprawność gazowego kotła kondensacyjnego hkondens. = 109%,


-          roczne zużycie energii q = 20000 kWh dla domu o powierzchni 120 m2,


-          wartość opałowa gazu ziemnego GZ-50 Hu = 10,35 kWh/m3,


-          cena netto 1 m3 gazu ziemnego GZ-50 wynosi 1,40 zł.


 


Różnicę w zużyciu paliwa pomiędzy kotłami policzmy ze wzoru:


B = [q : (Hu x htrad.)] – [q : (Hu x hkondens.)]


B = [20 000 : (10,35 x 0,92)] – [20 000 : (10,35 x 1,09)] = 328 m3


 


Mnożąc otrzymaną wartość przez aktualną cenę gazu uwzględniającą 22% VAT otrzymamy:


328 m3 x 1,40 zł/m3 x 1,22 = 560 zł


 


W tym przypadku w ciągu roku możemy zaoszczędzić kwotę 560 zł. Warto jednak zauważyć, że oszczędność ta będzie większa jeżeli uwzględnimy np. korzyści płynące z lepszej automatyki nowoczesnych urządzeń. Oszczędności wynikające z wymiany kotła tradycyjnego na kondensacyjny często przekraczają 200 PLN miesięcznie.