dreamstimesmall_3411925_1.jpgJak wynika z danych dostępnych na polskiej stronie Greenpeace ,  statystyczny Polak, zużywa przeciętnie 190 litrów wody na dobę. To o kilkadziesiąt litrów więcej niż jego europejscy sąsiedzi.
 
Polska, jako jeden z członków Unii Europejskiej, zobligowana jest do wypełniania zobowiązań unijnych w zakresie modernizacji gospodarki wodno-ściekowej. Jeśli do 2015 roku nie wywiążemy się z przyjętych przez nasz kraj zadań (finansowanych także z funduszy unijnych), to niezbędne koszty prac modernizacyjnych będą musieli pokryć wszyscy odbiorcy.

Wysokość rachunków możemy w pewnym stopniu zmniejszyć już dziś, poprzez racjonalnie gospodarowanie wodą i zmianę codziennych nawyków. Zacznijmy od zakręcania kranu w trakcie mycia zębów, zmywania w komorze zlewu, a nie pod bieżącym strumieniem. Także korzystanie z krótkiej kąpieli pod prysznicem, a nie w wannie, może przynieść oszczędności. Niestety, niekiedy nawet takie zabiegi mogą okazać się niewystarczające.

Wyciekające pieniądze

Ze statystyk wynika, że aż jedną czwartą wody marnujemy na skutek nieszczelnych rur i złącz oraz cieknących kranów. W trosce o grubość naszego portfela, powinniśmy uważniej przyglądać się w jakim stanie jest nasza instalacja. W uzasadnionych przypadkach musimy nawet wymienić wszystkie rury.
- W instalacjach starszego typu – przeciek, bardzo często nawet niezauważalny – może pojawić się w miejscach połączeń rur – mówi Adam Wójtowicz z firmy TECE, producenta instalacji sanitarnych i grzewczych – Dlatego dla własnego dobra warto od czasu do czasu spisać stan licznika wieczorem tuż przed pójściem spać oraz rano, zanim zaczniemy korzystać z wody.

W nowych domach, ale także podczas remontu starszych budynków, coraz częściej instaluje się rury wielowarstwowe np. TECEflex, które można swobodnie kształtować, a ich konstrukcja pozwala na szybkie i szczelne wykonywanie połączeń. Właśnie dzięki ich funkcjonalności, montaż instalacji jest dużo prostszy. Poza tym tego typu systemy są w pełni odporne na działanie rdzy, a więc dużo bardziej niezawodne i trwałe.
Do budowy instalacji możemy wykorzystać nie tylko rury wykonane z tworzyw sztucznych, ale także miedziane. Jednakże te ostatnie wymagają większego nakładu pracy przy montażu. Ostateczna decyzja zależy tylko od nas. Jednego możemy być pewni – przeprowadzony w porę remont uchroni nas nie tylko przed niepotrzebnymi kosztami, ale także zalaniem całego mieszkania.