Czym jest dom pasywny ?
Z pomocą przybyli nam architekci i inżynierowie. Stworzyli oni domy pasywne, czyli takie, które przy ekstremalnie niskim wykorzystaniu energii potrafią zapewnić maksymalny komfort cieplny. Tradycyjny dom z lat 80 potrzebował około 220 kWh energii do ogrzania 1 m2 powierzchni użytkowej, współczesny dom niskoenergetyczny – 30-70 kWh/m2, domy pasywne mniej niż 15 kWh/m2 w skali roku! To ponad 10 razy mniej niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Czy to na pewno możliwe? Jak działa dom pasywny?
Główną ideą przyświecającą budowie takiego domu jest wykorzystanie pasywnych źródeł energii pochodzącej z urządzeń elektrycznych, ciepła słonecznego, ciepła odzyskanego z wentylacji oraz z superizolacji, która zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Dobrą zaporę przed zimnem zapewniają także okna o wysokich parametrach izolacyjności (na co składa się nie tylko ciepły profil, ale także szyba).  Przenikanie ciepła zatrzymywane jest również przez dobrą izolację stropów Dzięki takim zabezpieczeniom zysk, jaki osiągniemy przez zatrzymanie energii słonecznej wewnątrz domu przewyższy straty spowodowane uciekaniem ciepła na zewnątrz..
Należy jednak pamiętać, że szczelny budynek wymaga odpowiedniej wentylacji pozwalającej na wymianę powietrza i na odzyskanie ciepła z powietrza zużytego. Jak pasywnie ocieplać dom?
Ponieważ dzięki zredukowaniu straty ciepła uciekającego przez źle ocieplone ściany możemy zaoszczędzić nawet do 40% energii, właściwy dobór odpowiednich materiałów ociepleniowych jest najważniejszym krokiem przy myśleniu o domu pasywnym. Ściany w domu pasywnym ocieplamy wełną bądź styropianem, dobierając system ociepleń, który nada budynkowi wybrane przez nas cechy: Elastyczny/wytrzymały, Oddychający/naturalny i Samoczyszczący/perlisty. Korzystając z całościowego systemu jednego producenta mamy pewność, że poszczególne jego elementy ze sobą nie kolidują gwarantując trwałe ocieplenie domu.
Firma Selena proponuje trzy systemy ociepleń Tytan Professional EOS: Elastyczny / wytrzymały, Oddychający / naturalny i Samoczyszczący / perlisty.
System Tytan Professional EOS Elastyczny/wytrzymały zapewnia wysoką odporność na uderzenia oraz na powstawanie pęknięć i szczelin – dzięki czemu ściany domu  będą utrzymane w doskonałej kondycji przez lata, a tynku nie uszkodzi wielokrotnie odbijana od ściany piłka, czy przystawiona do ściany drabina.
Tytan Professional EOS Oddychający/naturalny, stworzony przy użyciu materiałów naturalnych, posiada doskonałe właściwości paroprzepuszczalne i umożliwia odparowanie wilgoci przez ściany, co jest szczególnie istotne przy dobrze zaizolowanych i bardziej niż inne domy, szczelnych domach pasywnych.
Tytan Professional EOS Samoczyszczący/perlisty umożliwia samooczyszczanie  się elewacji z brudu i kurzu, dzięki farbie o specjalnej formule zawierającej środki powodujące perlenie się wody, która spływając oczyszcza tynk. Taki tynk jest odporny nie tylko na zmywanie, promienie UV, ale także zmienne warunki atmosferyczne.
 
Ile to kosztuje?
Innowacyjne rozwiązania zastosowane w domu pasywnym kosztują mniej, niż mogłoby się to wydawać. Należy też pamiętać, że to inwestycja, która szybko się zwraca. Za sezon grzewczy w domu pasywnym o powierzchni 120m2 nie zapłacimy ani 10.000, ani nawet 5.000, ale około 500zł! To niebagatelna oszczędność. Dodatkowo latem zaoszczędzimy na klimatyzacji, ponieważ dom pasywny to dom dobrze zaizolowany, który nie tylko zatrzymuje ciepło zimą, ale również utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz latem.  Czy to się buduje?
Idea domów pasywnych jest bardzo popularna w Niemczech, Szwajcarii i Skandynawii. Do Polski moda na domy pasywne dociera powoli i jest to niestety temat wciąż mało znany – a szkoda.
Polskich inwestorów jednak coraz częściej przekonują przyszłe oszczędności w użytkowaniu budynku oraz zgodny z normami unijnymi wymóg, w myśl którego już wkrótce Polska będzie musiała określić klasy energetyczne dla każdej budowli. Miejmy zatem nadzieję, że domy pasywne staną się w niedalekiej przyszłości nie tylko przywilejem i luksusem, ale także głosem rozsądku, a nawet obowiązkiem.