Polistyren ekstrudowany zwany również styrodurem to materiał podobny do styropianu – służący do wykonywania ociepleń. Produkuje się go tak jak styropian z granulek polistyrenu, jednak inny jest proces produkcji i otrzymujemy materiał o odmiennych właściwościach. Jest to materiał znacznie twardszy i o mniejszej nasiąkliwości niż styropian. Jest również znacznie cieplejszy od styropianu. Współczynnik przewodności cieplnej l dla styropianu wynosi około 0,035W/mK, natomiast dla styroduru l wynosi około 0,022W/mK. Oznacza to, że płyta z polistyrenu o grubości 5cm ociepla tak samo jak płyta ze styropianu o grubości 8-9cm. Płyty z polistyrenu łatwo odróżnić od styropianowych ponieważ płyty polistyrenowe są kolorowe. W zależności od producenta płyty mogą mieć kolor niebieski, zielony lub różowy.

Z uwagi na dużą twardość tych płyt możemy je zastosować w miejscach narażonych na duże obciążenia. Nadają się świetnie do izolacji stropów i płaskich dachów odwróconych gdzie ocieplenie montuje się na warstwie izolacji przeciwwodnej i chroni ją przed uszkodzeniem. Ze względu na małą nasiąkliwość stosuje się je do izolacji ścian piwnicznych i fundamentowych. Szczególnie do izolacji ścian piwnic korzystne jest zastosowanie płyt ryflowanych z rowkami umożliwiającymi przewietrzanie zawilgoconej ściany i odpływ wody. Najczęściej spotykane są płyty ze styroduru o wymiarach 60×125cm. Cena waha się w granicach 500zł za 1m3 czyli 25zł za 1m2 płyty o grubości 5cm. W stosunku do styropianu jest to więc drogi materiał ale do pewnych zastosowań, szczególnie przy dociepleniach istniejących budynków nie do zastąpienia.

Niedawno poleciłem znajomemu ocieplenie styrodurem istniejącego tarasu nad pokojem dziennym. Pomimo że strop był ocieplony styrosupremą, jednak straty ciepła były bardzo duże. Nie było możliwe pogrubienie warstwy ocieplenia z uwagi na kolizję posadzki z drzwiami balkonowymi przy wejściu na taras. Zastosowanie styroduru zamiast styrosupremy znakomicie rozwiązało problem właściwego ocieplenia tarasu nad pokojem dziennym.