Jak prawidłowo zaprojektować balkon i taras?
Oprócz działania czynników atmosferycznych takich jak deszcz, grad czy śnieg należy pamiętać o tym, iż balkon jest szczególnie narażony na działanie czynników zewnętrznych. Wahania temperatur oraz zmienne obciążenia wymagają od konstruktora dużej wiedzy technologicznej.
Już na etapie projektu konstrukcyjnego warto pamiętać o tym, że przejście płyty stropowej w balkonową to najbardziej newralgiczne miejsce w konstrukcji domu. Płyta balkonowa powinna być tak zaprojektowana, aby spełniała wymagania założeń konstrukcyjnych i jednocześnie nie stanowiła typowego dla tego typu rozwiązań – mostka termicznego, zwłaszcza przy planowanym na domu „dociepleniu”. Tego typu problemy można zlikwidować przy pomocy tzw. nośników izotermicznych. Są to gotowe elementy ochrony cieplnej dla przejść strop-balkon przenoszące wszystkie siły występujące w konstrukcji i jednocześnie stanowiące ochronę akustyczną.
Zabezpieczenie termiczne jest dopiero połową sukcesu – teraz należy pomyśleć o zabezpieczeniu przed wodą. Do tego wykorzystujemy odpowiednie wyprofilowanie powierzchni balkonu. Zazwyczaj spadek balkonu zakładamy w kierunku od ściany do zewnętrznej krawędzi balkonu i powinien mieć on od 2 do 2,5% pochylenia. Wokół balkonu powinna być zrobiona obróbka blacharska lub orynnowanie, które odprowadzałoby wodę opadową z balkonu do sieci deszczowej.

Co na balkon i taras?
Aby nasz balkon czy taras był trwały i estetyczny należy na warstwę izolacji położyć najmniej nasiąkliwe płytki np. gresy firmy Ceramika Nowa Gala. Płytki gresowe – np. kolekcja Travertino, Sabbia, czy Orientale układane na tarasach i balkonach stanowią nie tylko bardzo trwały, ale przede wszystkim estetyczny element wykończeniowy.
Zewnętrzne powierzchnie balkonu i tarasu są narażone na oddziaływanie różnych warunków atmosferycznych: deszczu, śniegu, czy zmian temperatury. Dlatego okładziny gresowe powinny być tak ułożone, aby zapewnić całkowite odprowadzenie wody z tarasu, czy balkonu. Woda, która może pojawić się na tarasach lub balkonie powinna być odprowadzona poza ich obręb za pomocą odpowiedniego spadku lub poprzez system kanalików. Jeśli wykonawca nie będzie pamiętać o tej zasadzie, to przy większej ilości wilgoci znaczna część wody pozostanie w betonowym podłożu, skąd w wyniku zmian temperatury będzie odparowywać lub zamarzać.
Zarówno przy zamarzaniu, jak i przy parowaniu woda znacznie zwiększa swoją objętość, co z czasem prowadzi do pękania i niszczenia podłoża podłogi. To zjawisko zachodzące w warstwie betonowej nie pozostaje także obojętne dla płytek gresowych. Naprężenia powstające w warstwie podkładu mogą powodować odspajanie płytek od powierzchni tarasu, czy balkonu oraz powstawanie pęknięć, poprzez które będzie przesiąkać woda.