- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Prawe czy lewe

Proponowane w gotowych projektach rozwiązania nie są uniwersalne. Większość budujących lub remontujących własne lokum modyfikuje wyjściowy układ ścianek działowych, bądź położenie okien i drzwi. Dzięki temu dom uzyskuje indywidualny charakter i najlepiej odpowiada potrzebom mieszkającej w nim rodziny. Przy wprowadzaniu zmian należy jednak przewidzieć, jak modyfikacje wpłyną na strukturę i funkcjonalność pomieszczeń. Przesuwanie ścianek działowych wpływa na układ ciągów komunikacyjnych i wymaga odpowiedniego dostosowania sposobu otwierania drzwi. Bogata oferta dostępnych na rynku drzwi pozwala osiągnąć zamierzone rezultaty. Niektóre rozwiązania, np. drzwi składane z tłoczonej płyty Masonite, pozwalają uzyskać nietypowe efekty. Przy zmianie układu okien i drzwi pod uwagę trzeba wziąć również przyszłe rozmieszczenie mebli. Jeśli zaprojektujemy zbyt dużo otworów na drzwi i okna, możemy mieć później problem z ustawieniem w pokoju np. dużego kredensu.

                        

Prawe czy lewe

Podstawową decyzją jest zakup drzwi lewych lub prawych oraz ustalenie kierunku ich otwierania – na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Kiedy stoimy naprzeciw drzwi lewych tak aby otwierały się w naszą stronę, zawiasy znajdują się po stronie lewej, a klamka po prawej. Drzwi prawe otwierają się przeciwnie wobec ruchu wskazówek zegara, zawiasy są po prawej a klamka po lewej stronie, kiedy otwieramy drzwi do siebie. Warto wyposażyć się w tą wiedzę, aby uniknąć potem nieporozumień w sklepie. Najczęściej montuje się drzwi lewe – najwygodniejsze dla osób praworęcznych. Jednak gdy okazuje się, że drzwi lewe otwierać będą się wprost na ścianę lub będą uderzać o meble (np. szafę wnękową), wtedy wybieramy drzwi prawe. Planując kierunek otwierania drzwi musimy koniecznie wziąć pod uwagę umiejscowienie włączników światła. Na etapie planowania jest jeszcze czas, żeby ustalić z elektrykiem, gdzie ma umieścić punkty świetlne. Drzwi, które przy otwieraniu zasłaniają włącznik światła, będą nam uprzykrzały życie przez lata.

 

Przesuwane i składane

Planowanie rozkładu wejść i wyjść powinno również uwzględniać ilość miejsca niezbędnego do otwarcia danego rodzaju drzwi. Jeśli chcemy uzyskać szerokie przejście pomiędzy kuchnią i dużym pokojem, stosujemy drzwi dwuskrzydłowe. Mankamentem tego typu drzwi jest fakt, że do pełnego otwarcia potrzebują dużo przestrzeni. Może również pojawić się problem z umieszczeniem mebli obok wejścia. W tej sytuacji bardzo efektywnym rozwiązaniem są drzwi przesuwane, wykonane z tłoczonej płyty drzwiowej Masonite i osadzone na specjalnych prowadnicach. Drzwi przesuwane mogą otwierać się na ścianę lub nawet całkowicie chować w jej wnętrzu. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalną oszczędność przestrzeni oraz na ustawienie mebli w bezpośrednim sąsiedztwie wejścia. Jeśli mamy kłopoty ze schowaniem drzwi przesuwanych w ścianie, możemy wybrać modele składane. Otwierają się w świetle ościeżnicy, a po złożeniu nie zabierając wiele miejsca. Drzwi tego typu są również produkowane z tłoczonych płyt drzwiowych firmy Masonite. Składane drzwi jednoskrzydłowe ratują sytuację, gdy w projekcie ustawimy wejścia do pomieszczeń zbyt blisko siebie. Często zdarza się to przy wprowadzaniu zmian w zabudowie korytarza wejściowego. Drzwi uderzają wtedy o siebie i blokują przejście. W tej sytuacji zastosowanie drzwi przesuwanych lub składanych pozwala udrożnić ciąg komunikacyjny.

 

 

Fotografie z archiwum Masonite


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/prawe-czy-lewe.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.