Sejmowa komisja Solidarne Państwo z początkiem września rządowym projektem ustawy o przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Projekt ten wprowadza ułatwienia w przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, bowiem przewiduje przyznanie obowiązkowych bonifikat dla określonej grupy użytkowników, którzy chcą dokonać przekształcenia – wyjaśnia Gazeta Prawna.


W projekcie przewidziano trzy przypadki takiej obowiązkowej bonifikaty. Na 85-proc. zniżkę w opłatach mogliby liczyć użytkownicy wieczyści, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekraczał 50 proc. miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce za ostatnie półrocze poprzedzające rok, w którym wystąpiono z żądaniem przekształcenia. Bonifikata ta byłaby przyznawana wyłącznie na wniosek użytkownika wieczystego. Bonifikatę 50 proc. od opłaty otrzymaliby natomiast ci użytkownicy wieczyści, którzy prawo użytkowania wieczystego uzyskali przed 5 grudnia 1990 r. Bonifikaty w opłatach mają być przyznawane również tym osobom, które chcą stać się właścicielami nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków. W takiej sytuacji mogliby oni liczyć na 50-proc. bonifikatę.


Zdaniem autorów projektu i parlamentarzystów zmiany mają zachęcić do inwestowania w nieruchomości, a to ma spowodować szybszy rozwój budownictwa mieszkaniowego.


Projekt ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości przewiduje także ułatwienia w spłacie należności za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – czytamy dalej w Gazecie Prawnej. Osoby, których nie stać na spłatę należności, od razu mogłyby ubiegać się o jej rozłożenie na raty. Mają one jedynie wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściwego organu. Po jego złożeniu mogłyby liczyć na raty płatne przez okres nie krótszy niż 10 i nie dłuższy niż 20 lat. Jednocześnie raty te mają być nisko oprocentowane – równe stopie redyskonta weksli stosowanej przez Bank Narodowy.


Osoby, którym będzie przysługiwało prawo do nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, będą także zwolnione z opłaty sądowej pobieranej od wniosku o wpis do księgi wieczystej.