Zakup baterii łazienkowej nie jest łatwy. W naszych wyborach powinniśmy kierować się nie tylko rozsądkiem, ale i zmysłem estetycznym oraz naszymi wymaganiami. Zanim dokonamy wyboru kranu, spróbujmy odpowiedzieć na kilka poniższych pytań, które doprecyzują naszą decyzję.


 


Jedno- czy dwuuchwytowa?


Nazewnictwo wiąże się z ilością uchwytów regulacji siły wypływu strumienia oraz temperatury wody. Na naszym rynku dominują obecnie baterie jednouchwytowe, które posiadają jedną głowicę mieszającą wodę, skracając maksymalnie czas oczekiwania na wodę o wymaganej przez nas temperaturze. W bateriach dwuuchwytowych za regulację odpowiadają natomiast dwa pokrętła. Wydłuża to czas uzyskania optymalnej temperatury, zwiększając tym samym zużycie wody.


 


Naścienna czy podtynkowa?


Baterie naścienne są najpopularniejszymi produktami na rynku, jednak w ostatnich latach znacząco wzrosła sprzedaż baterii podtynkowych. Wiąże się to z dostępem do uniwersalnych systemów przeznaczonych do montażu baterii podtynkowych. Przykładem może być elastyczny moduł Flexx.Boxx, firmy Kludi, który eliminuje ryzyko zawilgocenia murów. Gwarantując szczelność urządzenia, pozwala na zmianę armatury łazienkowej w dowolnym momencie, bez konieczności przeprowadzenia wielkiego remontu. W odróżnieniu od baterii naściennych, eksponujących baterię na zewnątrz, wersje podtynkowe prezentują wyłącznie natynkowy element wykończeniowy (tzw. płytkę), wyposażoną w uchwyt, automatyczny przełącznik natrysk/wanna oraz – w przypadku baterii termostatycznych – blokadę temperatury wody przy 38˚C.

 


Z termostatem czy bez?


Termostat jest urządzeniem umożliwiającym szybkie ustawienie temperatury wody i utrzymanie jej na wymaganym poziomie. Pożądany efekt uzyskujemy dzięki specjalnej głowicy, która dobiera odpowiednie ilości ciepłej i zimnej wody. Dzięki wyposażeniu w blokadę gorącej wody przy temperaturze 38˚C, termostaty chronią przed poparzeniem. Przekroczenie tej temperatury staje się możliwe dopiero po wciśnięciu przycisku blokady. Niewątpliwą zaletą termostatów jest oszczędne i bezpieczne gospodarowanie wodą. Ich stosowanie zmniejsza także poziom zużycia energii.


 


Natryskowa czy wannowo-natryskowa?


Nawet jeśli z reguły korzystamy wyłącznie z prysznica, lecz nie rezygnujemy z wanny, warto wybrać baterię wannowo-natryskową. Łączy ona bowiem dwie możliwości: napełniania wodą wanny oraz korzystania z natrysku. Różnica pomiędzy powyższymi modelami sprowadza się do obecności wylewki i przełącznika strumienia wody w wariancie wannowo-natryskowym. Tych elementów nie posiada natomiast bateria natryskowa.


 


Wygląd baterii powinien współgrać z resztą wyposażenia łazienki. Przy dopasowywaniu baterii do wnętrza łazienki warto zwrócić uwagę także na rodzaj powierzchni armatury. Chrom, mosiądz czy też eloxal, srebrny metalik i lazurowy w panelach natryskowych stwarzają ogromne możliwości wyboru. Musimy również pamiętać o roli rozmiarów baterii – zbyt mała „zgubi się” w dużej łazience lub salonie kąpielowym, natomiast zbyt duża przytłoczy i zdominuje niewielkie pomieszczenie. Pamiętajmy także o szerokich możliwościach wyboru prysznica: możemy zdecydować się na zestaw natryskowy lub wybrać niezwykle rozbudowany system natryskowy, tworzący prawdziwy salon odnowy biologicznej w naszej łazience. Ale o tym napiszemy szerzej w kolejnych odcinkach naszego cyklu…