Gerhard Vżlkel – Tłumaczył Andrzej Machalski

Przez przestrzeń do pracy w wykopie budowlanym rozumie się przestrzeń (wymiary w świetle) wystarczającą do pracy i dla bezpieczeństwa, tj. szerokość i wysokość, niezbędną do: wejścia, pracy na odpowiedniej wysokości oraz wyjścia.
Przestrzeń do pracy służy m.in. do: wykonania konstrukcji budowli wszelkiego rodzaju, remontu lub izolowania konstrukcji budowli, zasypki konstrukcji, ustawiania i demontażu szalowań, rusztowań, jak również odspajania i transportu gruntu.

Wykonanie
Z uwagi na bezpieczeństwo zatrudnionych, ze względów ergonomicznych i dla zapewnienia bezbłędnego wykonania budowli, wykopy budowlane, w których się pracuje, muszą mieć wymiary zapewniające wystarczającą przestrzeń do pracy.

Szerokość wykopów regulują normy i przepisy dot. wykopów budowlanych i rowów, skarp i obudowy. Wykopy budowlane, w których się chodzi, muszą mieć szerokość co najmniej 50 cm.

Tych minimalnych szerokości do pracy należy zasadniczo przestrzegać przy wykonywaniu budowli.

Przez szerokość przestrzeni do pracy rozumie się:

  • przy zeskarpowanych wykopach poziomo zmierzony odstęp między stopą skarpy a zewnętrzną stroną budowli,
  • przy obudowanych wykopach odstęp w świetle między odpowietrzną stroną obudowy a zewnętrzną stroną budowli.

    Przez zewnętrzną stronę budowli rozumie się zewnętrzną stronę właściwej konstrukcji budowli łącznie z:

  • wszelkimi warstwami izolacji, okładzinami i warstwami ochronnymi,
  • wszelkimi niezbędnymi konstrukcjami szalunkowymi, przy czym jest zawsze miarodajna największa szerokość/grubość konstrukcji.

    Fundamenty i płyty na gruncie
    a. Fundamenty i płyty na gruncie wykonane bez oszalowania. Jeżeli fundamenty i płyty betonowane są na gruncie (bez szalowania), to szerokość przestrzeni do pracy ustala się według wznoszonej konstrukcji budowli.
    b. Fundamenty i płyty na gruncie wykonane w oszalowaniu. Dla fundamentów i płyt na gruncie, które wykonuje się w oszalowaniu – brak specjalnych regulacji.












    Literatura
    Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych. Tom I Budownictwo ogólne, część 1. Arkady, Warszawa 1989.