Stale rosnące koszty energii mobilizują nas do jej oszczędzania. Warto zatem wiedzieć, iż straty ciepła zimą powodowane są w dużym stopniu przez wentylację – tracimy je wraz z powietrzem usuwanym z pomieszczeń. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu będzie zastosowanie rekuperacji, czyli systemu wentylacji nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Daytona_250.jpgŚwieże powietrze w domu to gwarancja dobrego samopoczucia jego mieszkańców. Niestety, nadal zbyt mało uwagi przywiązuje się do konieczności opracowania systemu poprawnie działającej wentylacji. Skutkuje to zazwyczaj tym, że na ścianach we wnętrzu nowo wybudowanego domu już po roku pojawia się grzyb. Często też dziwimy się, dlaczego nie oszczędzamy na ogrzewaniu tyle, ile zakładaliśmy,  decydując się wyłącznie na wentylację grawitacyjną i jednocześnie inwestując pieniądze w nowoczesny piec do centralnego ogrzewania. Warto uświadomić sobie, że na taki stan rzeczy wpływa właśnie tradycyjna metoda wentylacji, która wywiewa nam ciepło z domu.

Najlepszym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy przy jednoczesnym zapewnieniu stałej wymiany powietrza jest wentylacja z rekuperacją.
Rekuperacja to rozwiązanie, polegające na odzyskiwaniu ciepła za pomocą wymiennika ciepła czyli rekuperatora. Wymienniki ciepła są stosowane w centralach wentylacyjnych, będących głównym elementem mechanicznego systemu wentylacyjnego nawiewno – wywiewnego.

Zadaniem rekuperatorów jest odzyskiwanie energii poprzez ogrzewanie chłodnego powietrza czerpanego z zewnątrz ciepłem z powietrza usuwanego z pomieszczenia. Dzięki tym urządzeniom powietrze doprowadzane do domu nie jest zbyt intensywnie wychłodzone, a tym samym potrzeba zdecydowanie mniej energii na podtrzymanie optymalnej temperatury. Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja rekuperatorów, która sprawia, że strumienie powietrza przepływają w oddzielnych,  sąsiadujących komorach – powietrze zużyte, usuwane z pomieszczenia nie miesza się w ten sposób ze świeżym, zasysanym do budynku.

System wentylacyjny z rekuperacją to kompromis pomiędzy oszczędzaniem energii i związanych z nim kosztów, a właściwą wentylacją pomieszczeń. Pozwoli nam na zachowanie pełnej kontroli nad wymianą powietrza, co ma duże znaczenie dla jego jakości, przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła. Dzięki niemu powietrze w naszym domu będzie zawsze świeże i o optymalnej temperaturze.