- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Ścianki działowe murowane

ścianki działowe murowane wykonuje się z cegły ceramicznej dziurawki, z boczków betonu komórkowego albo z pustaków ceramicznych typu “Porotherm”. ścianki mogą być murowane na 1/4 cegły czyli 6,5cm albo na 12cm. W przypadku ścianek o grubości 6,5cm aby przenieść ewentualne siły boczne co drugą lub trzecią spoinę poziomą należy zbroić 1 prętem o średnicy 8mm lub płaskownikiem stalowym. Najczęściej ścianki o gr.6,5cm możemy na żelbetowym stropie murować w dowolnym miejscu ze względu na ich niewielki ciężar. Natomiast ścianki o gr.12cm nie powinny być murowane w dowolnym miejscu stropu z uwagi na swój zbyt duży ciężar. Taką ściankę najlepiej opierać w miejscu gdzie pod spodem jest ściana nośna, w stropie został wykonany podciąg żelbetowy lub żebro ukryte czyli zagęszczenie prętów zbrojeniowych w miejscu oparcia ścianki. średnicę i rozstaw prętów powinien w projekcie uwzględnić projektant. W przypadku murowania ścianki działowej na istniejącym stropie możemy pod ścianką wykonać wzmocnienie w postaci belki stalowej z dwuteownika lub 2 ceowników. Takie stalowe wzmocnienie pod ścianką zapobiegnie nadmiernym ugięciom stropu i powstaniu pęknięć w samej ściance.

Najlżejsze ścianki murowane uzykamy stosując bloczki z betonu komórkowego. Szczególnie gdy zastosujemy odmianę 400 – gęstość objętościowa wynosi 400kg/m3. Produkowane są płytki o szerokościach 6,8,10 i 12cm. Beton komórkowy ma również dobre właściwości akustyczne.

Polecam również wykonywanie ścianek działowych z pustaków Porotherm. Jeden metr sześcienny Porothermu waży około 800kg jest więc znacznie lżejszy od cegły dziurawki której gęstość objętościowa wynosi 1400kg/m3. Zaletą pustaków Porotherm jest również mała ilość zaprawy potrzebna do murowania z uwagi na duże wymiary pustaka. Do wymurowania 1m2 ścianki o gr.12cm z cegły dziurawki potrzebujemy 48 cegieł natomiast ścianka z porothermu o gr.11,5cm to tylko 8 pustaków na 1m2. W ściankach z porothermu nie wykonuje się również spoin pionowych – pustaki łączone są na “pióro-wpust”. Najczęściej przy wznoszeniu nowych obiektów wykonujemy ścianki działowe z takiego samego materiału jaki został użyty na ściany zewnętrzne. Ułatwia to połączenie ścianki ze ścianą nośną – wysokość pustaków jest jednakowa.

ścianki przenoszą jedynie własny ciężar i nie możemy na nich opierać stropów. Najlepiej więc jak ścianki działowe wymurowane zostaną po wykonaniu stropów. Gdy zajdzie konieczność wyburzenia ścinki działowej przy zmianie układu funkcjonalnego pomieszczeń możemy taką ściankę bez obaw wyburzyć. W przypadku wątpliwości czy dana ścianka jest ścianką nośną czy działową powinniśmy poprosić o radę uprawnionego budowniczego.


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/scianki-dzialowe-murowane.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.