Tikkurila___ciany_z_przesz__o__ci___1mf_1.jpgNiemodne kolory ścian, stare tapety i powłoki nasiąknięte papierosowym dymem. Mieszkania w starych kamienicach i blokach mogą zaskoczyć wymagającym remontem ścian. Jak sobie poradzić, doradza ekspert Tikkurila.

Niepowtarzalny klimat, wysokie i przestronne pokoje i klatka schodowa z kamiennymi stopniami to uroki kamienicy. Jeśli daliśmy się uwieść i kupiliśmy w niej upragnione mieszkanie, może nas czekać poważniejszy remont.

Z ciemnego na jasny

Nasze nowo kupione mieszkanie pomalowane jest intensywnymi, ciemnymi barwami, a wolimy jasne. Co robić? Jest metoda na zmianę koloru. Aby uniknąć skrobania ścian oraz wielokrotnego malowania, postępujemy w następujący sposób:

 1. Wygładzamy nierówności powierzchni.
 2. Jako pierwszą warstwę nakładamy farbę podkladową Optiva 2 w szarym kolorze (np. TVT K501 z wzornika Tikkurila Symphony). 
 3. Po wyschnięciu powłoki malujemy dwukrotnie ścianę wybraną jasną barwą. Polecane są gęste, dobrze kryjące farby, np. z rodziny Optiva, marki Tikkurila.

Zrywamy tapety

Niemodne, odchodzące tapety straszą w przyszłej sypialni czy salonie? Jeśli są w tak złym stanie, że nie można ich pomalować, po prostu je zerwijmy. Oto jakie czynności należy wykonać, by ściany przeszły cudowną metamorfozę:

 1. Oczyszczamy powierzchnię, w  tym przypadku szczególnie ważne jest pozbycie się kleju do tapet.
 2. Naprawiamy wszystkie ubytki i nierówności wykorzystując do tego szpachlówki i gładzie.
 3. Malujemy podłoże farbą gruntującą dopasowaną do farby nawierzchniowej, tzn. z tej samej rodziny farb i w zbliżonym bądź w tym samym kolorze co nawierzchnia. Przykładowo, jeśli wybieramy rodzinę farb Optiva, to gruntujemy produktem Optiva 2.
 4. Dwukrotnie malujemy całą ścianę farbą nawierzchniową w ostatecznym kolorze.

Tikkurila___ciany_z_przesz__o__ci___2mf_1.jpg
Malujemy „palarnię”

Ściany w pomieszczeniu, w którym palono papierosy są szczególnie uciążliwe w renowacji. Nawet jeśli pomalujemy je kilka razy farbą to istnieje ryzyko, że brudno – żółte cienie dalej będą widoczne. Aby uporać się z uciążliwym problemem musimy działać w następującej kolejności:

 1. Myjemy powierzchnię specjalnym preparatem (np. Maalipesu).
 2. Spłukujemy ściany wodą.
 3. Po wyschnięciu gruntujemy je, np. produktem Optiva 2.
 4. Dwukrotnie malujemy farbą nawierzchniową o wybranym połysku. (np. Optiva 5).

 

Dostępne na rynku wysokiej jakości produkty do ścian umożliwiają wykonanie wielu remontów samodzielnie. Warto dobrze je zaplanować, tak aby prace przebiegły sprawnie i skutecznie, a nas jak najszybciej cieszył świeży wygląd mieszkania.