Gerhard Vżlkel – Tłumaczył Kazimierz Dąbrowski

Siatki zbrojeniowe są złożone z krzyżujących się prętów, połączonych ze sobą spajaniem w miejscach skrzyżowania. W siatkach BSt 500 M (oznaczenie IV M) stosuje się pręty żebrowane, przeciągane na zimno o średnicy nominalnej od 4 do 12 mm.

Rozróżnia się trzy rodzaje siatek:

  • siatki magazynowe,
  • siatki katalogowe,
  • siatki na zamówienie.

    Siatki magazynowe i siatki zbrojeniowe o budowie znormalizowanej są o określonych wymiarach, ustalonych przez wytwórcę. Dostarczane są siatki oznaczone Q, R, K i N.

    Siatki katalogowe są siatkami o budowie specjalnej, w której odstępy prętów i ich średnice oraz wymiary w ramach postanowień normy DIN 488, cz.4 są dowolnie wybrane przez zamawiającego. Są to również siatki asortymentowe o dowolnie wybranych długościach od 3,00 do 12,00 m i szerokościach 1,85 do 3,00 m.

    Siatki na zamówienie są to siatki zbrojeniowe o specjalnej budowie. Siatki te są sporządzane z uwzględnieniem wymiarów podanych na rysunku i dostarczane na budowę. Siatki katalogowe i na zamówienie wykonywane są z reguły na określoną budowę. Siatki N stosowane są tylko w celach niestatycznych.

    Literatura
    PN-84/B-03264. Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne, projektowanie. p.8.1.7 Siatki zbrojeniowe.
    Siatka zbrojeniowa. Aprobaty techniczne nr 994/94, 2027/95-Z, 2498/97-AT-15 Instytutu Techniki Budowlanej. Katalog 1998, Warszawa.
    DIN 488. Betonstahl (Stal zbrojeniowa).