- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

SMARTech w mediach

Maj 2007

Budujemy Dom – Myślące domy to przyszłość?
Mariusz Szepietowski
Wychodzimy z domu, a po przekręceniu klucza w zamku włącza się system alarmowy, zamykają się rolety zewnętrzne, obniża się temperatura w pokojach, a niezgaszone lampy [1] i sprzęt AV same się wyłączają, bo po co zużywać energię, skoro nikogo nie ma w domu? A gdyby woda z niedokręconego kranu miała zalać dom…? System automatycznie zamknie dopływ wody i zadzwoni na nasz przenośny telefon. Natomiast gdy wchodzimy do domu, włączy się przyjemne oświetlenie [1], ulubiona muzyka, zasuną się rolety i zasłony. Nie musimy też nerwowo ustawiać poziomu światła lamp w salonie, gdy zaskoczy nas wizyta gości wystarczy jednym przyciskiem uruchomić scenę „przyjęcie”. Taki scenariusz w domu jest możliwy, jeżeli zainwestujemy w system Inteligentnego Domu.

Artykuł znajduje się tutaj

10 Luty 2007
TVN – Dzień dobry TVN
W programie Dzień dobry TVN był fragment dotyczący Inteligentnych Domów. Na bazie ultranowoczesnego miasta Songo w Korei Południowej wskazano ciekawe możliwości takich domów, które mogą mieć także nasi klienci.

Film znajduje się tutaj (9MB)Październik 2006Villa – Domowa inteligencja
Instalacje Inteligentnego Budynku sprawiają, że możemy poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Są coraz bardziej popularne, może więc już niedługo będą się wydawać tak samo niezbędne jak pilot do telewizora.

Artykuł znajduje się tutaj
Gospodarka Ślaska
Kwiecień 2006

Dom Sztucznej Inteligencji
Monika Foltyn
Coraz intensywniejszy rozwój gospodarczy pociąga za sobą konieczność tworzenia nowych projektów technologicznych, które z kolei stymulują postęp. Jednym z rewolucyjnych rozwiązań tego typu są tzw. inteligentne budynki. Wyróżnia je maksimum efektywności, komfortu i bezpieczeństwa użytkowników oraz minimum kosztów eksploatacji. Pierwsze tego typu obiekty powstały w latach 90. XX w.

Artykuł znajduje się tutaj

25 Luty 2006


TVN24 Magazyn e-life – Domy przyszłości

W magazynie E-life pokazaliśmy, jak wygląda nasz nowoczesny dom pokazowy DODO, który można określić jako pierwszą mieszkalną stację kosmiczną dla planety Ziemia.

Film znajduje się tutaj (9MB)
A tutaj opis realizacji tego domu


Grudzień 2005Chip – Opis inteligentnego domu

Piotr Dębek, Dariusz Koński
Systemy komputeryzujące mieszkania wyszły z wieku niemowlęcego i montaż ich w domu nie jest ani astronomicznie drogi, ani ryzykowny. Dodanie do domu nieco inteligencji może być wręcz sposobem na spore oszczędności

Artykuł znajduje się tutaj

Grudzień 2005
Budujemy Dom – Inteligentny Dom

Artykuł znajduje się tutajPrestige Magazine – Dom – marzenie (cyfrowe)
Jan Kaliński
Poranna pobudka, z głośników wokół łóżka sączy się ulubiona muzyka, w kuchni czeka parująca kawa… Nie. To nie marzenie. Poranne budzenie mogą bowiem wkrótce uprzyjemnić nam najnowsze osiągnięcia techniki.

Artykuł znajduje się tutaj
05 Listopad 2005
TVN – Dzień dobry TVN
W programie Dzień dobry TVN pokazano jak będziemy żyć w przyszłości. W naszych domach, autach, internecie…

Film znajduje się tutaj (9MB)Sierpień 2005

Dom na pilota
Andrzej Badowski
Kochasz gadżety? Możesz mieć nowy! W dodatku taki, który przebije wszystkie, jakie do tej pory miałeś. Tym gadżetem może być… twój własny dom. Ale pod warunkiem, że będzie to dom inteligentny

Artykuł znajduje się tutaj


Lipiec 2005
Twój zdalnie sterowany dom
Jakub Stępień
Cyfrowe automatyczne domy, sterowane bezprzewodowymi łączami urządzenia, inteligentne przedmioty to już nie przyszłość, ale świat wokół nas

Artykuł znajduje się tutaj28 Czerwiec 2005

Program 3 Polskiego Radia, audycja popołudniowa
“Orzech i reszka” – Reportaż o systemach SMARTech

Artur Orzech
Audycja o systemach Inteligentnego Domu. Kliknij tu, aby posłuchać (2,17MB).


Wiosna-lato 2005
Twój przyjaciel dom
Andrzej Koziara
Nad pracą wszystkich urządzeń czuwa Home Hub. Pomoże nam zorganizować codzienne życie, będzie kontrolował wydatki, przedstawiał aktualną prognozę pogody, a rano powita nas ulubioną piosenką.

Artykuł znajduje się tutaj


Kwiecień 2005
Jeszcze nie inteligentny
Jarosław Horodecki
Wszechobecna elektronika: Już nie tylko komputer w biurze i rozbudowany system audio-wideo w domu. W naprawdę nowoczesnych mieszkaniach “chipy” sterują światłem, roletami, dbają o dobrą jakość powietrza, a nawet sprawdzą… zapasy w lodówce. Ale do sztucznej inteligencji jeszcze im daleko.

Artykuł znajduje się tutaj

Marzec 2005

Budujemy Dom
Inteligentne instalacje – EIB kontra LUTRON
Grzegorz Rogóż
Zamieszczony w ostatnim ubiegłorocznym numerze BD artykuł na temat inteligentnej instalacji elektrycznej wywołał tyle samo zainteresowania co zamieszania. Firmy instalujące system EIB otrzymały dziesiątki zapytań od zainteresowanych nim inwestorów, instalatorów, ale również hobbystów. Większość dotyczyła konkretnych zagadnień z dziedziny EIB, oczywiście była również liczna grupa klientów pragnących poznać poziomy cenowe różnych rozwiązań. Spora część pytających nie do końca rozumiała jednak ideę inteligentnej instalacji. Dlatego w tym artykule pogłębimy niektóre zagadnienia, zwracając uwagę na kluczowe problemy ważące na prawidłowym funkcjonowaniu (i funkcjonowaniu w ogóle) instalacji inteligentnych – nie tylko EIB.

Artykuł znajduje się tutaj22 Styczeń 2005TVN24 Magazyn e-life – Domy przyszłości
W magazynie E-life pokazaliśmy, jak wyglądają domy przyszłości. Czy człowiek ma w nich cokolwiek do zrobienia, czy też wszystko za niego wykonują maszyny? Co, prędzej czy pó?niej, nas czeka w naszych domach?


Film znajduje się tutaj (12MB)


Listopad 2004
Dom zaprogramowany na przyszłość
Maciej Bójko
Czy nam się to podoba czy nie, już wkrótce nie będziemy umieli wyobrazić sobie życia bez urządzeń sterowanych elektronicznie, tak jak dziś nie wyobrażamy go sobie bez elektryczności.

Artykuł znajduje się tutaj


14 Sierpnia 2004
Polityka 14/08/2004 – Gwiazdy pod sufitem
Wojciech Krusiński
Dom może być strażnikiem i partnerem dla swoich lokatorów. Wystarczy go tylko odpowiednio inteligentnie wyposażyć.
Jak przekonuje Robert Adamski, właściciel domu koło Warszawy, wystarczy na początek ok. 10 tys. zł, by zainstalować amatorski system zarządzania, na wzór tego, który sam posiada. – W drodze powrotnej z pracy do domu wysyłam z mojego telefonu komórkowego SMS z poleceniem włączenia ekspresu do kawy – mówi Adamski.

Artykuł znajduje się tutaj
Lipiec/Sierpień 2004

Trendy BCC
Współczesne domy są zwykle naszpikowane urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi. Czy fakt, że mamy w domu szereg systemów, które mają zapewnić wygodę i komfort, powoduje że mamy “inteligentny dom”?

Artykuł znajduje się tutaj


Czerwiec 2004
Big-bitowy dom
Tomasz Szetyński
Komputery sterujące pracą oświetlenia, wentylacji czy zarządzające domowymi systemami rozrywkowymi to już nie zabawki bogaczy, ale oferta dla Kowalskich.

Artykuł znajduje się tutaj
Czerwiec 2004
Gazeta BCC
W połowie 1997 roku kilku entuzjastów nowoczesnych technologii zainteresowało się tematem i urządzeniami Inteligentnego Domu. Przez kilka miesięcy zbierali informacje, badali rynek i poznawali systemy w praktyce – tak, by byli w pełni przygotowani do wprowadzenia do Polski nowych produktów.

Artykuł znajduje się tutaj


Maj 2004
Inteligentny Dom
Magda Czabała
Systemy inteligentnych budynków zapewniają więcej komfortu, bezpieczeństwa i oszczędność energii. Jednak wiele osób obawia się ich, lub uważa za zbyteczny luksus – odrzucając udogodnienia będące często rzeczywistością, zwłaszcza w dużych domach. Obsługa systemów jest prosta, a koszty mogą się w wielu przypadkach okazać mniejsze niż przy tradycyjnych instalacjach.

Artykuł znajduje się tutajKwiecień 2004

Współczesny MAJORDOMUS
Joanna Halena
Nie choruje, nie zapomina, nie spóźnia się do pracy i nie musisz mu płacić. Włączy alarm, sprawdzi, czy wszystkie okna są zamknięte, zapali światła w domu i ogrodzie nawet wtedy, gdy ty będziesz balował wraz z rodziną na Lazurowym Wybrzeżu. Taki zarządca to nieoceniony pomocnik.

Artykuł znajduje się tutaj


Styczeń 2004
Dom myśli za nas
Jarosław Barański
Dom inteligentny – to określenie robi ostatnio furorę na całym świecie. A tymczasem, wbrew wiele obiecującej nazwie, nie oznacza wcale “myślącego” budynku. Do domów z prawdziwą, sztuczną inteligencją jeszcze nam daleko.

Artykuł znajduje się tutaj (536KB).


Wrzesień 2003
Dom, który żyje
Kamil Kosicki
Gdzie są granice komfortu i bezpieczeństwa domu? Określa je nasza wyobraźnia – mówią eksperci zajmujący się inteligentnym budownictwem.

Artykuł znajduje się tutaj (536KB).30 Kwiecień 2003

Program 3 Polskiego Radia, audycja poranna “Zapraszamy do Trójki”
Reportaż o systemach SMARTech
Elżbieta Korczyńska-Jordan

Nagranie rozmowy w domu użytkownika naszego systemu. Kliknij tu, aby posłuchać (709KB).


Lipiec 2002
Mieć sieć
Andrzej Janikowski
Termin “sieci domowe” oznacza raczej pewną filozofię postępowania niż jednorodną i dojrzałą technologię. Sieć domowa może się składać z wielu komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych połączonych za pośrednictwem istniejącego okablowania telefonicznego, elektrycznego lub łączy bezprzewodowych. W ściślejszym ujęciu sieć taka jest zbiorem elementów, które przetwarzają, zarządzają, transportują i magazynują informacje, umożliwiając łączenie oraz integrowanie w domu wielu urządzeń komputerowych, sterujących, monitorujących i komunikacyjnych.

Artykuł znajduje się tutajMaj 2002
Inteligentny budynek – opis rozwiązań
Mariusz Szepietowski
Przy budowie domów, obiektów biurowych czy zakładów przemysłowych inwestorzy nie tylko zwracają uwagę na koszty wykonania, lecz również na koszty przyszłej eksploatacji. Są w stanie na początku więcej zainwestować i mieć pewność, że po pewnym czasie inwestycja to zacznie przynosić korzyści. Z myślą o takich inwestorach powstały zdecentralizowane systemy sterowania, regulacji i nadzoru, tzw. systemy Inteligentnego Domu i Budynku.

Artykuł znajduje się tutaj


Marzec 2002
NetWorld
Infrastruktura – Sieci domowe (cz. V)
Andrzej Janikowski
Do sieci domowych należy przyszłość. Dom jest mikroświatem kształtowanym według własnych upodobań, a sieci, łącząc ludzi z informacją, pomagają w jego przeobrażaniu.
* Artykuł traktuje o domowych sieciach komputerowych. Poniżej zamieszczamy fragment mówiący o sieciach automatyzacji.
Pełen tekst znajduje się na stronach magazynu NetWorld.Marzec 2002

Instalacje elektryczne, telemechanizacja i bezpieczeństwo
Poradnik wydawnictwa WEKA

Poradnik o instalacjach i systemach inteligentnego budynku przeznaczony jest dla projektantów, inżynierów, przedstawicieli firm wykonawczych oraz inwestorów, którzy dążą do zbudowania budynku zapewniającego wysoki komfort przy jednoczesnej oszczędności energii elektrycznej i ciepła. Teksty napisane przez branżowych specjalistów zawierają opisy systemów, przykłady zastosowań, informacje techniczne oraz praktyczne niezbędne do prawidłowego zaprojektowania, wybrania wykonawcy, wdrożenia lub eksploatacji systemów.
* Poniżej zamieszczamy tylko fragmenty 80 stronicowej części poradnika, poświęconej Inteligentnym Domom i Budynkom, zawierające wzmianki o naszej firmie. Więcej informacji wraz z możliwością zamówienia poradnika – na stronach wydawnictwa.
Marzec 2002

Architektura-Murator – Przegląd techniczny – Zintegrowane systemy zabezpieczeń
Publikacja zawiera zestawienie systemów zintegrowanych dostępnych na polskim rynku. Ujęte są one w formie rozbudowanych tabel zawierających szczegółowe informacje podzielone na kilkanaście zagadnień. Na siedem przedstawionych tabel cztery to systemy oferowane przez SMARTech (Instabus EIB, Powernet, RadioBus, X10). Pozostałe to dwa systemy dla b.dużych budynków biurowych oraz system przeciwpożarowy.

Artykuł znajduje się tutaj


Luty 2002

Inteligentny i posłuszny
Dom myśli za nas – pomysły fantastów to już rzeczywistość

Magdalena Czabała
Z wizją inteligentnego budynku oswoiły nas filmy i książki science fiction, opisujące domy obdarzone świadomością, martwiące się o wygodę i bezpieczeństwo domowników. Pierwsze realnie zrealizowane pod tą nazwą systemy pojawiły się już na początku lat siedemdziesiątych, daleko im jednak było do prawdziwej “mądrości”. Do dziś większość rozwiązań oferowanych nam jako inteligentne, nie do końca spełnia warunki wymyślone przez fantastów i cybernetyków. W miarę rozwoju technologii wzrastają jednak możliwości takich urządzeń, a ich nazwa staje się coraz bardziej adekwatna.

Artykuł znajduje się tutaj


Marzec-Kwiecień 2001
Zdalne Sterowanie GSM
Michał Rożnowiecki
Dzisiaj na codzień stykamy się z urządzeniami elektronicznymi, a każde z nich wymaga sterowania. Istnieje bardzo wiele różnych rozwiązań, które zapewniają kontrolę nad nimi.

enter_02_00.gif (24736 bytes)
Luty 2000
Dom o wysokim IQ
Inteligentne budynki to teraźniejszość a nie odległa przyszłość
Katarzyna Undziłło
Obecnie przy kupnie czy budowie domu interesuje nas, jaką ma on powierzchnię i ile kosztuje jego ogrzewanie. Jednak za kilka lat nasze wymagania przy zakupie czy wynajmie nieruchomości mogą dotyczyć megabajtów pojemności pamięci, przepustowości sieci, prędkości domowych procesorów, a nawet wersji oprogramowania.

chip_11_99.jpg (15753 bytes)
Listopad 1999
Inteligentne domy – Xanadu dla każdego
Piotr Dębek
Wielkimi krokami zbliża się rewolucja w budownictwie mieszkaniowym. Coraz częściej o wysokości standardu i komforcie decydować będzie nie metraż czy lokalizacja, ale zintegrowane instalacje zarządzające bezpieczeństwem, multimediami oraz sterujące pralkami, kuchenkami, kaloryferami i żaluzjami.

Artykuł znajduje się tutajdo góry
Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/smartech-w-mediach.html

URLs in this post:

[1] lampy: http://oswietlenie.dom.pl/

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.