Ociepl dom.


Wiele budynków mieszkalnych – zwłaszcza bloków, przedwojennych kamienic i willi posiada nieszczelne okna i brak im izolacji termicznej.


 - Docieplenie styropianem lub wełną mineralną, pozwala na znaczne zaoszczędzenie zużywanej energii – mówi Sławomir Cichoński  Produkt Manager Ocieplenia z firmy Baumit, członka Stowarzyszenia Na Rzecz Systemów Ociepleń – Istnieje przy tym możliwość skorzystania ze specjalnego kredytu termomodernizacyjnego. Ponadto, część kosztów poniesionych na docieplenie zwróci nam Bank, w postaci premii termomodernizacyjnej.


Z wyliczeń przeprowadzonych przez Górnośląską Spółkę Gazownictwa wynika, że docieplenie ścian zewnętrznych przynosi 10-25% oszczędności ciepła. Podobnie docieplenie stropodachu. Uszczelnienie stolarki okiennej i drzwiowej pozwala zaoszczędzić kolejne 3-5% ciepła. Wymiana okien na trzyszybowe – 10-15%.


 


 


Zmodernizuj instalację C.O. Jeżeli używasz gazu do ogrzewania mieszkania, nowoczesny kocioł i instalacja grzewcza pozwolą zaoszczędzić ok. 25-30% energii. Pomoże wymiana zaworów grzejnikowych na zawory termostatyczne, rur stalowych na orurowanie miedziane o mniejszych średnicach i oporach przepływu. Za grzejnikami zainstalować możemy ekrany (to ok. 5% oszczędzonego ciepła). Najwięcej kosztować może wymiana grzejników, lecz zmniejszenie ich objętości poprawi funkcjonowanie obiegu grzewczego. Warto także pamiętać o ich właściwym umiejscowieniu – jeżeli nie znajdują się pod oknami, to przy okazji wymiany rur możemy je tam przenieść.   


Unikniemy dużych strat ciepła, jeśli wentylacja w mieszkaniu będzie dostosowana do kubatury pomieszczeń i rodzaju ogrzewania.


 


Zużywaj mniej prądu. W raporcie Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii ze stycznia 2006, opracowanym na zlecenie WWF czytamy, iż „(…) potencjał redukcji zużycia energii elektrycznej w średnim polskim gospodarstwie domowym wynosi ponad 21%.” Specjaliści zalecają m.in. ograniczenie korzystania z technologii standby (stan czuwania urządzenia) – i wyłączanie nieużywanych urządzeń. Opłaci się także wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne (tzw. świetlówki kompaktowe). Tu jednak uwaga: nie należy włączać i wyłączać światła częściej niż co 6 minut – ciągłe pstrykanie powoduje zmniejszenie żywotności świetlówek!


Zdecydowanie bardziej energooszczędne okazują się lodówko-zamrażarki, niż osobne wolnostojące lodówki i zamrażarki. Kupując sprzęt AGD, należy zwrócić uwagę na jego efektywność energetyczną. Oznaczona jest ona na etykietach efektywności energetycznej w skali od A do G – gdzie A to urządzenie najbardziej efektywne.


 


Europa oszczędza energię. Komisja Europejska chce do 2020 roku ograniczyć zużycie energii w Unii Europejskiej o 20%. Nowe przepisy mają zmusić do sprzedawania energooszczędnych produktów,  m.in. producentów AGD, telewizorów i samochodów. Planowane jest także zaostrzenie standardów energooszczędnosci w budownictwie. Bruksela oczekuje, że za 15 lat zmiany przyniosą po 100 mld euro oszczędności rocznie. Zainspirują też badania nad nowymi technologiami i pozwolą zmniejszyć uzależnienie energetyczne UE od importu surowców (gł. z Rosji).