W domach jednorodzinnych strop drewniany jest stosowany szczególnie przy drewnianej konstrukcji ścian oraz domkach letniskowych o małej szerokości pomieszczeń.

Belki stropów drewnianych rozmieszcza się najczęściej co 70-120 cm w zależności od rozpiętości belek, od obciążeń użytkowych oraz od grubości desek stanowiących podłogę przybitą do belek. Belki powinny być oparte na murze na głębokość równą wysokości belki czyli 15-20 cm. Końcówki belek stykające się z murem powinny być osłonięte papą, jednak bez przykrywania czoła belki. Pomiędzy belką a murem powinna być zostawiona przestrzeń wentylacyjna o szerokości 2-3 cm aby powietrze mogło swobodnie dochodzić do czoła belki.

Belki drewniane powinny być odsuniete 25 cm od wewnętrznej ściany przewodu dymowego. W domach o ścianach murowanych strop drewniany najlepiej opierać na wieńcu żelbetowym o wysokości 25cm, zbrojonym 4 prętami o średnicy 10-12 mm.

Zarówno wieniec jak i strop drewniany powinien być ocieplony od zewnątrz wełną mineralną lub styropianem. Przy projektowaniu belek drewnianych najlepiej zachować jednakową wysokość w poszczególnych pomieszczeniach aby sufit był na jednym poziomie a zróżnicować szerokość i rozstaw belek.

Stropy drewniane mogą być wykonane z podsufitką lub bez podsufitki. Podsufitkę wykonujemy z płyt gipsowych lub z boazerii drewnianej. Przy stropach bez podsufitki belki stanowią widoczne elementy wpływające korzystnie na klimat pomieszczenia. W przestrzeń pomiędzy belkami ułożyć należy najpierw folię paroizolacyjną a następnie 10cm wełny mineralnej jako izolację cieplną i akustyczną pomiędzy kondygnacjami. Między wełną a deskami należy zostawić przestrzeń wentylacyjną gr. minimum 5cm. Aby dodatkowo wyciszyć strop drewniany należy przed przybiciem desek na belkach położyć paski pianki lub filcu o grubości 1cm.