W zgodzie z ekologią i marzeniami

Wymyślna, biała ścieżka w ogrodzie, trwały i zawsze suchy podjazd do garażu, eleganckie, bezpieczne schody do domu – to wszystko można łatwo ułożyć z klinkierowej cegły brukowej. Ten materiał łatwo można połączyć z innymi równie naturalnymi takimi jak granit, żwir czy drewno. Daje to szansę realizacji nawet najwymyślniejszych projektów zagospodarowania ogrodu, tarasu czy podjazdu do domu.

Siedem ciężarówek na jednej cegle

Nawierzchnie wyłożone cegłą brukową potrzebują odpowiedniego podłoża, które amortyzuje dodatkowe obciążenia i zabezpiecza przed powstawaniem nierówności. O wytrzymałości tego materiału świadczy fakt, że jedna cegła brukowa może wytrzymać obciążenie równe 7 załadowanym samochodom ciężarowym (nacisk 170 N/mm2). Warunkiem jest jednak odpowiednio wykonana podbudowa. Przy ścieżkach przeznaczonych tylko dla ruchu pieszego wystarczy warstwa nośna o grubości od 15 do 20 cm z tłuczenia i żwiru o uziarnieniu ok. 32 mm.

Czego dusza zapragnie

Cegły brukowe mają wiele zastosowań. Można z nich układać ścieżki ogrodowe, podjazdy, miejsca parkingowe, tarasy, schody, obłożyć nimi krawędzie nawierzchni czy zakończenia murków ogrodzenia.

Firma Röben ma w swojej ofercie, oprócz najbardziej znanych czerwonych cegieł (z całym bogactwem odcieni), do wyboru białe, czarne, czarne cieniowane i szare. Oferuje także gotowe systemy schodowe przy wejściach do domów i na ogrodowych tarasach, klinkierowe krawężniki odporne na ścieranie, a także cegły przeznaczone do konstruowania łuków wewnętrznych i zewnętrznych. Dzięki temu montaż konstrukcji jest szybki, łatwy i daje nieograniczone wręcz możliwości zagospodarowania przestrzeni.

Czy wiesz, że …

Przebudowa powierzchni z klinkierowej cegły brukowej nie nastręcza żadnych problemów. Trwałość materiału powoduje, że można go wielokrotnie usuwać i układać na nowo.


fot. Röben