W gminie Długołęka pod Wrocławiem stoją już mury supernowoczesnego, wysoko energooszczędnego domu LUMINA House, który swoją funkcjonalnością i nowoczesnością wyznacza nowe trendy w Polsce. Jest odpowiedzią na potrzeby człowieka współczesnego – wymagającego i uświadomionego ekologicznie. To kwintesencja czystej formy w opozycji do chaosu świata. Architekt Artur Wójciak – współtwórca projektu i Prezes Grupy ARCHIPELAG opowiedział o genezie przedsięwzięcia i jego innowacyjności oraz o przyjemności tworzenia i perspektywach budownictwa energooszczędnego.

LUMINA House
Projekt LUMINA

Pierwsze etapy budowy LUMINY są za nami. Jakie uczucia towarzyszą pomysłodawcy idei tego innowacyjnego obiektu?

Artur Wójciak: Bardzo się cieszę, że ruszyła budowa i z zadowoleniem obserwuję zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w tym projekcie. Wszelkie prace wykonywane są starannie i z dużą odpowiedzialnością. Myślę, że cały zespół czuje twórczą satysfakcję. Z niecierpliwością czekamy na zakończenie budowy. W ARCHIPELAGU z przyjemnością podejmowane są nowe, inspirujące wyzwania i nie miałem wątpliwości, że projekt LUMINY opracowany zostanie z najwyższą starannością i zaangażowaniem. W doborze partnerów projektu, oprócz fachowości, jakości oferowanego produktu i technologicznych możliwości adaptacji wybranego materiału na nasze potrzeby, duże znaczenie miał entuzjazm i pozytywne nastawienie do całego pomysłu. Udało nam się stworzyć zespół spełniający te wymagania, dzięki czemu każdy etap pracy nad projektem był czystą przyjemnością.

Co było inspiracją do stworzenia projektu? Jakie idee się z nim wiążą?

LUMINA jest kompromisem pomiędzy tradycyjnym domem o standardowym podziale funkcjonalnym a domem współczesnym, którego funkcje będzie można swobodnie kształtować w zależności od potrzeb mieszkańców. Forma nawiązuje do tradycyjnej zabudowy miejskiej i podmiejskiej, ale jest nowoczesna i prosta. Daje też dużo możliwości w doborze materiałów wykończeniowych elewacji. Zależało nam na tym, żeby dom był jasny i otwarty na otoczenie, a słoneczne wnętrza pozwalały czerpać jego mieszkańcom jak najwięcej energii z naturalnego światła i otaczającej przyrody. Kluczowym założeniem było minimalne zużycie energii – stąd pomysł wykorzystania dostępnych na rynku technologii i materiałów budowlanych, a następnie połączenia ich w jeden całościowy system, który będzie ergonomiczny, łatwy w obsłudze, komfortowy, energooszczędny i przyjazny środowisku.

Czy z uwagi na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań realizacja LUMINY różni się od budowy tradycyjnych domów?

W typowych projektach dopuszczamy drobne zmiany, które nie mają większego znaczenia zarówno w trakcie ich realizacji, jak i późniejszego użytkowania domu. Natomiast LUMINA wraz z całą kolekcją „DOMY XXI” to projekty zindywidualizowane. To zupełnie innowacyjne podejście do projektów typowych. Wierzymy, że w ten sposób wyznaczymy nowe standardy w projektowaniu domów, uwzględniające potrzeby klientów, warunki lokalizacyjne oraz ochronę środowiska. LUMINA jest pierwszym etapem takiego innowacyjnego projektowania. Łączy w sobie tradycję ze współczesnością. Następne wyzwanie to stworzenie domu, który pozostanie ergonomiczny, przytulny, energooszczędny i przyjazny środowisku, ale formą i układem funkcjonalnym odbiegał będzie od przyjętych dotychczas rozwiązań.

Które atrybuty LUMINY uważa Pan za najbardziej atrakcyjne dla potencjalnego mieszkańca? Projekt przewiduje szereg wygód, np. tworzenie romantycznego nastroju jednym guzikiem pilota…

W LUMINIE najważniejsze są: światło, energooszczędność i ergonomiczny układ funkcjonalny. Pozostałe elementy wyposażenia mają na celu zaprezentowanie możliwości uproszczenia i uprzyjemnienia sobie życia w domu, dzięki zastosowaniu współczesnych technologii. Pokazujemy także, w jaki sposób można wszystkie te elementy połączyć w jeden funkcjonalny i prosty w obsłudze system.

Jest pan architektem, ale też wizjonerem i obserwatorem współczesnych trendów. LUMINA HOUSE ma być domem przyszłości, łączącym nowości architektoniczno-budowlane z orientacją proekologiczną?

LUMINA jest pierwszym etapem takiego innowacyjnego projektowania. Łączy w sobie tradycję ze współczesnością. Następne wyzwanie to stworzenie domu, który pozostanie ergonomiczny, przytulny, energooszczędny i przyjazny środowisku, ale formą i układem funkcjonalnym odbiegał będzie od przyjętych dotychczas rozwiązań.

Na Zachodzie trend budownictwa energooszczędnego od dawna intensywnie rośnie. W Polsce świadomość ekologiczna, przekładająca się na architekturę i prośrodowiskowe działania, dopiero kiełkuje. Czym przekonać współczesnego człowieka do poszerzania nowych horyzontów, do energooszczędności i budowy domów w zgodzie z naturą?

W ciągu ostatnich lat świadomość ekologiczna w Polsce bardzo się zmieniła. Inwestorzy coraz częściej pytają o domy energooszczędne i decydują się na ich budowę. Jednak podstawową barierą są cały czas koszty budowy, które znacząco przewyższają wydatki ponoszone na stawianie typowego domu. Na szczęście i to się zmienia. Za kilka lat spodziewam się całkowitej rewolucji w budownictwie jednorodzinnym. Takie programy jak budowa modelowego domu LUMINA połączona z prowadzeniem szczegółowych analiz eksploatacji budynku pomagają przekonać inwestorów do energooszczędnego i ekologicznego budownictwa. LUMINA to budynek prosty, nowoczesny i funkcjonalny. Mam nadzieję, że te cechy zachęcą inwestorów do stawiania domów nie będących imitacją dworków i góralskich chat. Wierzę, że w najbliższym czasie wielu klientów zainteresuje się pozostałymi projektami domów z naszej kolekcji, wyróżniających się odważniejszą formą, nietypowym układem funkcjonalnym i technologicznym zaawansowaniem, domów pełnych naturalnej, dobrej energii, harmonijnie wpisujących się w otoczenie. LUMINA to dopiero początek…

Czy życie w domu takim jak LUMINA będzie lepsze, zdrowsze, przyjemniejsze?

Zdecydowanie tak.

Partnerzy nowoczesności:
Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., VELUX Polska Sp. z o.o., Schüco International Polska Sp. z o.o., Plannja Sp. z o.o., Bank BPH, Microtech International S.A., URSA Polska Sp. z o.o., Rekuperatory Sp. z o.o., Rockwool Polska Sp. z o.o., Xella Polska Sp. z o.o., Stiebel Eltron-Polska Sp. z o.o., KRONOPOL Sp. z o.o., Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. marka Weber (maxit), S. Siedle & Söhne OHG, Polska Woda Deszczowa Sp. z o.o., TECE Sp. z o.o., GLASPOL Saint-Gobain, Stahlton Polska Sp. z o.o., ASTRA-Technologia Betonu Sp. z o.o., REHAU Sp. z o.o., Simpson Strong-Tie Sp. z o.o., DECEUNINCK Polska Sp. z o.o. (system TWINSON), „Dom & Wnętrze”, „Budujemy Dom”, Grupa e-budownictwo.pl