Inwazja brudu


 


Brud to substancje nieorganiczne, mineralne oraz organiczne pochodzące ze spalania paliw plus produkty ścierania nawierzchni dróg, opon aut itd. W miastach i na terenach przemysłowych przeważa tłusty brud chemiczno-organiczny zaś na terenach wiejskich brud pochodzenia mineralnego. Mniej lub bardziej widoczne szare zabrudzenia na powierzchniach elewacji to właśnie kombinacja tych rodzajów zabrudzeń. Szczególną grupę zanieczyszczeń elewacji stanowią zabrudzenia natury biologicznej, które powstają na skutek osadzania się grzybów, alg i porostów.


 


Kontra naukowców


 


Ponad 5 lat temu w centrali firmy Baumit w Austrii rozpoczęto badania, które miały pomóc opracować produkt odporny i jednocześnie „broniący się” przed brudem. Eksperyment zakończył się sukcesem. Naukowcom pod przewodnictwem dr Jürgena Lorenca udało się stworzyć zupełnie nową jakość. W tynku Baumit Nanoporputz połączyli oni najnowsze zdobycze nanotechniki plus cechy wysokowartościowego i cenionego przez architektów tynku krzemianowego. – Powierzchnia tynku ma szczególne właściwości. Jest nanoporowa, jednakże pory są o wiele mniejsze niż wiele cząsteczek brudu, co powoduje że niemożliwe jest przywieranie tych cząsteczek do porów, dzięki czemu zostaną one łatwo usunięte – mówi twórca tynku Baumit Nanoporputz.


 


Nanopogromca brudu


 


Nowy tynk samoczyszczący firmy Baumit charakteryzuje się niewielkim ładunkiem elektrostatycznym oraz wyjątkową gładkością, co sprawia, że osadzanie się cząstek zanieczyszczeń jest praktycznie niemożliwe. Ponadto siły przyrody, tj. promieniowanie słoneczne, wiatr, opady czy nawet wahania temperatury wpływają na powierzchnię nanoporową korzystnie, gdyż powodują „erozję” zanieczyszczeń. Brud traci styczność z powierzchnią tynku i nie zatrzymuje się na niej. Dzięki wyjątkowo krótkiemu okresowi schnięcia tynk Baumit NanoporPutz nie sprzyja osadzaniu się grzybów i porostów. Nowy produkt Baumitu dostępny jest na rynku w szerokiej palecie barw.