Trzeci wymiar ściany

Tynki strukturalne, dzięki wyraźnym fakturom i przenikającym się barwom, tworzą mocne akcenty dekoracyjne we wnętrzu. Po ten ceniony nie od dziś sposób wykończania ścian sięgają zarówno tradycjonaliści
i osoby poszukujące nowości. Przestrzenne wzory na ścianach są bowiem doskonałym tłem zarówno dla stylowych jak i nowoczesnych mebli.

Znany nie od dziś

decor1.jpgWykonanie tynku strukturalnego jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek. Wewnętrzne, gotowe masy, np. akrylowy tynk Decor Retro marki Beckers, pozwalają amatorom malowania na samodzielną i łatwą aplikację. Gotowy tynk charakteryzuje się optymalną przyczepnością do podłoża, a dzięki mikroporowatej strukturze umożliwia ścianom oddychanie. Nie straszne mu są również przypadkowe zabrudzenia. Masa tynkarska Decor Retro odznacza się dużą trwałością i odpornością na ścieranie.

Tynk dekoracyjny jest wyrazistą alternatywą dla tapet i ornamentów na ścianach. Co więcej, jego faktura doskonale zamaskuje nierówności i uszkodzenia powierzchni. W starszym budownictwie można go również nakładać na ściany pomalowane farbą olejną. Jeśli farba nie łuszczy się i nie odchodzi to powierzchnię wystarczy mocno zmatowić i przemyć, a następnie przystąpić do nakładania tynku. Uniwersalny Decor Retro został przygotowany do stosowania na tynki cementowe, cementowo-wapienne i podłoża betonowe. Co istotne, produkt jest wyrobem ekologicznym, nietoksycznym i niepalnym.

Zrób to sam

decor2.jpgNakładając gotowy tynk, jako narzędzi dekoratorskich można używać nie tylko profesjonalnych akcesoriów: wałków, pac i gąbek, ale również wszystkich innych wygodnych sprzętów dostępnych w domu. W tym również tkwi część przyjemności kreowania wyglądu ściany, który zależy tylko od naszej wyobraźni.
Przy użyciu np. zwykłej ryżowej szczotki otrzymamy fakturę sztruksu, a „grządki” uzyskamy wykorzystując końcówkę ogrodowych grabek.

Nie tylko faktura tynku decyduje o ostatecznym wyglądzie ściany. Jest jeszcze kolor. W ofercie marki Beckers znajduje się bejca ścienna Decor Vägglasyr, przeznaczona do malowania tyku strukturalnego i dostępna w 17 gotowych kolorach. Bejcę można nakładać wałkiem lub pędzlem, a efekt miejscowych przebarwień łatwo uzyskamy korzystając z wilgotnej, zwykłej gąbki, którą wystarczy słabiej i mocniej dociskać do ściany, płucząc ją co pewien czas
w wiadrze z wodą.

Tynk strukturalny potrzebuje dużej przestrzeni, aby jego unikalna faktura była widoczna. W jego stosowaniu liczy się umiar, pamiętajmy że powierzchnia pokryta masą tynkarską stanowi wyrazisty element dekoracyjny. Jedna ściana
z fakturą we wnętrzu w zupełności wystarczy. Jeśli pokryjemy nim wszystkie ściany, klimat pomieszczenia może okazać się przytłaczający.