Sezon grzewczy przed nami. Jeżeli oprócz centralnego ogrzewania mamy w mieszkaniu kominek lub ogrzewamy dom piecem kaflowym, warto zadbać o ich szczelność. Urządzenia grzewcze, odpowiednio przygotowane przed sezonem zimowym, zapewnią domownikom komfortowe ciepło oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Mimo, iż centralne ogrzewanie jest najczęściej spotykaną metodą na ocieplanie domów w sezonie zimowym, wiele gospodarstw domowych dogrzewa pomieszczenia piecami kaflowymi bądź kominkami. Aby użytkowanie jednych i drugich było bezpieczne oraz efektywne, należy urządzenia te odpowiednio konserwować. Wysokie temperatury sprawiają, że elementy konstrukcji pieca lub kominka są narażone na szybkie niszczenie. Dzięki nowoczesnym preparatom do uszczelniania pieców wszystkie naprawy możemy wykonać samodzielnie.

Piece i kominki – aby były bezpieczne

Piece kaflowe nierozerwalnie wiążą się z krajobrazem tradycyjnych polskich wiosek. Choć coraz rzadziej używane wciąż można spotkać je w wielu domach. Jeżeli nawet nie eksploatuje się ich codziennie, rozpalane są w mroźne wieczory dla dogrzania pomieszczenia, bądź po prostu stworzenia miłej atmosfery. Również dla uzyskania przytulnego klimatu w wielu mieszkaniach i domach zainstalowano kominki. Odgłosy skwierczącego drewna i widok migoczących płomieni potrafią stworzyć we wnętrzu niepowtarzalny nastrój.

soudal1.jpg 

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na szczelność palenisk. Ubytki w spoinach, powstające pod wpływem wysokich temperatur mogą być źródłem przedostawania się dymu do pomieszczenia. Jak groźne mogą być tego typu wypadki, wiemy wszyscy. Najprostszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa domowników jest zadbanie o szczelność pieców i kominków. Do wypełnienia otworów posłuży nam przeznaczony specjalnie do tego celu uszczelniacz do pieców firmy Soudal.

Uszczelniamy palenisko

Nanoszenie uszczelniacza do pieców Soudal nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Przed przystąpieniem do prac należy zadbać jedynie o odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono czyste, suche, wolne od tłuszczu i wszelkich zanieczyszczeń. Porowate powierzchnie należy lekko zwilżyć w celu zwiększenie przyczepności preparatu. Kolejnym krokiem jest sama aplikacja uszczelniacza.

soudal2.jpg 

Uszczelniacz do pieców Soudal nakłada się podobnie jak silikon, z użyciem typowego wyciskacza. Narzędzia czyścimy wodą. Zaraz po wykonaniu prac możemy rozpocząć niezbyt intensywne palenie w piecu. Po upływie 12 godzin normalnie użytkujemy piec lub kominek.