Poza tym, że drzwi mają ładnie wyglądać, maja do spełnienia kilka bardzo istotnych funkcji. W wielu pomieszczeniach będą one izolować pomieszczenie akustycznie i termicznie. Przeszklone będą dostarczały cenne światło do zbyt ciemnych pomieszczeń. W łazience powinny ułatwiać wentylację, a w pokoju dziecięcym winny być odpowiednio odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Zatem aby na prawdę dobrze wybrać drzwi wewnętrzne, musimy najpierw określić, gdzie będą one montowane.

Drzwi mogą otwierać się w różny sposób oraz na różne strony. Poza tymi klasycznymi jednoskrzydłowymi, możemy wybierać spośród dwuskrzydłowych, składanych, przesuwanych, harmonijkowych, przeszklonych lub pełnych. Dysponując ograniczoną powierzchnią powinniśmy rozważyć drzwi łamane bądź przesuwane ewentualnie drzwi harmonijkowe. Z kolei kiedy nie jesteśmy ograniczeni brakiem miejsca, możemy zdecydować się na drzwi wahadłowe. Obrót skrzydła w nich możliwy jest w obie strony. Mogą okazać się użyteczne w przypadku drzwi kuchennych.

Wybrać musimy również materiał z których drzwi będą wykonane. Bardzo często stosowanym materiałem do produkcji drzwi jest drewno lite lub klejone. Drewno klejone ma większą wytrzymałość oraz jest bardziej odporne na paczenie niż drewno lite. Najczęściej stosowanymi gatunkami są sosna, dąb, mahoń, jesion i buk. Popularnym materiałem są również gładkie lub tłoczone płyty drewnopochodne. Mogą to być płyty wiórowe lub pilśniowe, ale także płyty MDF i HDF. MDF jest to średniej gęstości płyta pilśniowa otrzymywana z przerobienia włókien drewna sosnowego lub świerkowego. HDF to bardzo twarda i odporna na paczenie płyta pilśniowa.

Często wybór spośród różnorodności modeli i materiałów jest trudny. Dobrze zdać się na radę fachowca. Na bezpłatna poradę można liczyć w Składach budowlanych Vox.