- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Wilgoć pod dachem

Wilgotny dach to nie tylko większe straty energii z budynku, ale także problemy z rozwojem pleśni i grzybów. Jeśli w porę nie usuniemy przyczyny wilgoci, to walka z nią może być naprawdę trudna.

Wilgoć z zewnątrz

Przyczyną zawilgocenia dachu od zewnątrz może być m.in. nieszczelne pokrycie dachowe bądź nieprawidłowo wykonane obróbki blacharskie.

W takcie budowy dachu powinniśmy kierować się przede wszystkim rozsądkiem i właściwym doborem materiałów, a nie tylko estetyką i korzystną ceną. Dla przykładu: wybierając pokrycie – należy wrócić uwagę m.in. na kąt nachylenia dachu. Czym jest niższy tym łatwiej wiatr podwiewa śnieg i deszcz. Ta zasada dotyczy wszystkich pokryć. Każdy dach wymaga jednak indywidualnych rozwiązań. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zrezygnować z samodzielnych prac na dachu i powierzyć je wykwalifikowanym i doświadczonym firmom.

- Nawet jeśli dach został wykonany poprawnie, to przyczyną zawilgocenia mogą być nieszczelności powstające na skutek wieloletniej eksploatacji – mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie FolieJego stan powinniśmy więc kontrolować na bieżąco.

Woda może przenikać do środka domu np. w miejscu połączenia komina lub przewodu wentylacyjnego z dachem, przy ścianie lukarny, albo przez inne poluzowane obróbki blacharskie. Zasada jest oczywista – im prostsza bryła dachu, tym miejsc narażonych na przecieki mniej.

krycie_dachu.jpg
Każdy dach z poddaszem użytkowym powinien być zabezpieczony warstwą paroizolacji oraz membraną wstępnego krycia. (fot. Marma)

Wilgoć od środka

Przyczyna wilgoci może być jednak zupełnie inna. Każdy dach poddawany jest od wewnątrz nieustannemu naporowi pary wodnej, która wraz z ogrzanym powietrzem unosi się do góry. W nowych domach może ona pochodzić ze świeżych murów, tynków, a nawet posadzek. Wytwarzają ją jednak także sami domownicy np. w trakcie gotowania, prania i kąpieli.

- Musimy mieć świadomość, że do okresowych wzrostów wilgotności dochodzi w każdym budynku, nawet ze sprawnie działająca wentylacją – ostrzega Patoka – Dlatego każdy dach z poddaszem użytkowym powinien być zabezpieczony warstwą paroizolacji oraz membraną wstępnego krycia.

Takie rozwiązanie zapewnia podwójną korzyść. Po pierwsze ogranicza dopływ pary do budynku (paroiozlacja), a po drugie sprawia, że może się ona wydostać na zewnątrz (membrana). Tym samym zabezpiecza nasz dom przed rozwojem pleśni i grzybów. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy stosując zamiast tradycyjnej paroizolacji tzw. regulatory pary. Zapewniają one kontrolowany przepływ pary wodnej w obu kierunkach, a w efekcie przyspieszają wysychanie termoizolacji dachu.


Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

Adres artykułu: http://solidnydom.pl/wilgoc-pod-dachem.html

Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.