- Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl - http://solidnydom.pl -

Wilgotność drewna na stolarkę

Horst Wildt
Tłumaczył Bronisław Bartkiewicz

Drewno jest materiałem higroskopijnym, który pobiera lub oddaje wilgoć z otoczenia – zależnie od warunków klimatycznych – aż do osiągnięcia wilgotności równowagi. Istnieje przy tym ścisły związek pomiędzy wilgotnością drewna i wilgotnością oraz temperaturą powietrza. Przy temperaturze powietrza około 20 !C i wilgotności względnej 50 % – wilgotność drewna w stanie równowagi osiąga 9 %. Jeśli wilgotność i/lub temperatura powietrza zmieniają się w sposób istotny, ulega zmianie również równoważna wilgotność drewna i drzewo przy tym “pracuje”. Przy poborze wilgoci drewno rozszerza się (pęcznieje), podczas oddawania wilgoci drewno kurczy się.

Zależność zawartości wilgoci w drewnie w stanie równowagi od temperatury i wilgotności powietrza można odczytać z tablicy 1.



Wskazówki praktyczne
Ponieważ w pomieszczeniu zamkniętym panują warunki klimatyczne inne niż na zewnątrz, drewno przeznaczone do prac stolarskich powinno (zależnie od przeznaczenia) osiągnąć określony poziom wilgotności równowagi. Poniżej podano wytyczne odnośnie do zawartości wilgoci w przeliczeniu na masę drewna całkowicie wysuszonego (suchą masę) dla gotowych do wbudowania elementów konstrukcyjnych z drewna w chwili opuszczania zakładu obróbczego:

  • dla elementów montowanych wewnątrz pomieszczeń, które nie będą miały kontaktu z powietrzem zewnętrznym (np. meble wbudowane, wykładziny ścian i stropów, drzwi wewnętrzne, schody, podłogi) – 6 – 10 %,
  • dla elementów drewnianych, mających stały kontakt z powietrzem zewnętrznym (np. ramy okienne, drzwi zewnętrzne, okiennice) – 10 – 15 %,
  • dla większości profili okiennych obowiązuje wilgotność standardowa w granicach 11 – 15 %.

    Wilgotność standardowa jest to wilgotność przy której wyroby z drewna powinny zachowywać swoje wymiary. Taka ilość wilgoci powinna być zawarta w drewnie już przed rozpoczęciem jego obróbki.

    Ponieważ wilgotność drewna powinna być pomierzona na życzenie zleceniodawcy, zaleca się wyniki pomiarów przedstawić w formie protokółu (na formularzu), który powinien zawierać ponadto dodatkowe informacje.

  • Nazwisko klienta/nr zlecenia/nazwę obiektu
  • Obiekt pomiaru
  • Wyniki pomiarów
    a) przed rozpoczęciem obróbki
    b) przy opuszczaniu zakładu obróbczego

  • Użyty przyrząd pomiarowy lub metoda pomiaru
  • Data wykonania pomiarów
  • Podpis wykonawcy

    Literatura
    PN-88/B-10085. Stolarka budowlana. Okna i drzwi. Wymagania i badania.
    Stolarka budowlana. Aprobaty techniczne nr najstarszy 935/93 do nr najnowszego 2902/98-AT-15 (34 aprobaty) Instytutu Techniki Budowlanej. Katalog 1998, Warszawa.
    ATV/DIN 18355. Tischlerarbeiten (Roboty stolarskie).
    DIN 68 121 cz. 1 Holzprofile f.r Fenster und Fenstert.ren (Profile drewniane dla okien i drzwi przeszklonych).


  • Artykuł wydrukowany z Budownictwo i budowa domu dla profesjonalistów – SolidnyDom.pl: http://solidnydom.pl

    Adres artykułu: http://solidnydom.pl/wilgotnosc-drewna-na-stolarke.html

    Copyright © 2009 SolidnyDom.pl. All rights reserved.