Jaka ściana, takie wnętrze

Mikroklimat pomieszczeń jest między innymi sumą technicznych właściwości materiałów użytych do budowy domu i jego wykończenia. Kluczowym elementem są tu ściany zewnętrzne. To ich wykończenie kształtuje komfort cieplny i wilgotnościowy. Ściany, które zimą doskonale zatrzymują ciepło ogrzewanych pomieszczeń, a latem chronią przed upałem – są rozwiązaniem prawie idealnym. Materiałem, który potrafi spełnić tak skrajne wymagania, jest ceramika budowlana.

Ściany nośne z ceramiki poryzowanej (np. pustaki Poroton), ze swoimi licznymi komorami powietrza i milionami małych porów, hamują przepływ ciepła. Jeśli dodamy do tego izolację z wełny mineralnej – i oddzieloną dodatkowo pustką powietrzną – elewację z cegły klinkierowej (ściana trójwarstwowa), stworzymy doskonałą barierę oddzielającą wnętrze domu od skrajnych warunków zewnętrznych, takich jak upał czy silny mróz. Nie będzie trudności z ekonomicznym ogrzaniem domu zimą. Za to w upalne lato przywita nas przyjemny „chłód”.

Głęboki oddech

Dobra izolacja ścian nie oznacza, że dom czy mieszkanie mają być szczelne jak butelka. W zamkniętej, często źle wentylowanej przestrzeni, prawie natychmiast rozwiną się pleśnie i grzyby. Z całą pewnością nie są to organizmy obojętne dla zdrowia człowieka.


Właściwości ceramiki poryzowanej i wełny mineralnej pozwalają na przemieszczanie się drobin pary wodnej w ścianach. Jest to tzw. „oddychanie murów”. Chodzi o to, aby bez utraty ciepła przy wykorzystaniu zjawiska dyfuzji (przenikania) pary wodnej, odprowadzić ją na zewnątrz przez wszystkie warstwy muru i ocieplenia. Jak widać, mimo prób wprowadzenia różnych „niezwykłych” technologii murarskich, tradycyjne rozwiązania mają się dobrze, a nawet coraz lepiej.


Drugie oblicze ceramiki


Ceramika może mieć także inne właściwości i zastosowania. Klinkier stosowany jako warstwa elewacyjna należy do najbardziej odpornych na warunki zewnętrzne materiałów budowlanych. Cegła klinkierowa na dziesięciolecia zapewni ochronę dla ściany nośnej i warstwy izolacyjnej budynku przed wpływami czynników atmosferycznych.

Obok funkcjonalnych, dom powinien jeszcze spełniać estetyczne zapotrzebowanie mieszkańców. Barwy cegieł klinkierowych to różnorodne klasyczne odcienie czerwieni i brązów (czerwona, cieniowana, niebiesko-brązowa, burgund), ale także głęboka czerń lub idealna biel. Na zamówienie można nadać cegle niemal dowolnie wybraną barwę.

Klimat idealny

Biorąc pod uwagę opisane cechy ceramiki budowlanej: zatrzymywanie ciepła, przenikanie przez ścianę drobin pary wodnej, odporność klinkierowej warstwy ochronnej – możemy mówić o zdrowym materiale budowlanym. To on w dużej mierze współtworzy i utrzymuje doskonały mikroklimat mieszkania czy domu. Nikt tu nie zmarznie zimą ani nie będzie przeżywał koszmaru dusznej i gorącej nocy latem. A dom z pewnością będzie bezpiecznym schronieniem w każdych warunkach pogodowych przez następnych kilkadziesiąt lat.


fot. Röben