Kształtowanie estetyki pomieszczeń za pomocą sufitów podwieszanych to jeden z aspektów ich wykorzystania. Współczesne sufity podwieszane to bardzo liczna grupa produktów o odmiennych właściwościach, cechach i przeznaczeniu. Zorientować się w takim gąszczu nie jest łatwo. Dlatego na stronie www.armstrong.pl/sufity sukcesywnie pojawiają się kolejne narzędzia, które nie tyko pozwalają zapoznać się z kompletną ofertą firmy, ale również (a może przed wszystkim) znaleźć rozwiązanie na nurtujące specjalistów pytania związane z tematyką sufitów podwieszanych.

Wszystkie drogi…
arms1.jpgNa stronie można obejrzeć, strona po stronie, wirtualny katalog produktów niemal tak, jak przerzucając krok po kroku jego papierowy odpowiednik. Dla mniej cierpliwych, a raczej dla szukających konkretnych rozwiązań produktowych, przygotowanych jest kilka dróg znalezienia odpowiedzi.

Można zgłębiać wiedzę o sufitach na podstawie charakterystyki produktów pod kątem posiadanych cech (właściwości akustyczne, odbicie światła, reakcja na ogień, odporność na wilgoć, zmywalność powierzchni, właściwości antybakteryjne) lub zapoznać się z przeglądem produktów ze względu na materiał, z których wykonane są płyty sufitowe (mineralne, metalowe, drewniane) oraz na ich systemy zawieszania.

Krok dalej to możliwość wnikliwego poznania sufitów, dobierając je ze względu na rodzaj materiału, z których są wykonane w połączeniu z kształtami, w jakich są dostępne (płyty modułowe, płyty wygięte Canopy, płyty rastrowe – otworowe, płyty długie Planks, duże moduły). Po etapie wstępnego wyboru łatwo zapoznać się z dalszymi szczegółami i opisami wybranych produktów (wygląd, wymiar i krawędzie, właściwości, zalecany system zawieszenia).

arms2.jpgWreszcie można śledzić i dopasowywać sufity do konkretnych przeznaczeń i pomieszczeń (biura, korytarze, sale konferencyjne, recepcje, pomieszczenia edukacyjne, pomieszczenia dla służby zdrowia, obiekty handlowe, pomieszczenia techniczne, produkcyjne). Dla lepszego zilustrowania wymienionych przykładów, w galerii projektów zainteresowani mogą z bliska przyjrzeć się zrealizowanym wnętrzom, reprezentującym poszczególne segmenty rynku.

Każda droga poszukiwań odpowiedniego sufitu prowadzi w końcu do szczegółowych informacji – kart technicznych i kompletnych specyfikacji produktów.

Wiedza praktyczna
arms3.jpgNiektóre parametry sufitów podwieszanych (np. akustyczne) trudno ocenić a priori bez umiejscowienia ich w docelowym otoczeniu. Przy takiej ocenie pomocny jest bezpłatny program (dostępny po rejestracji) o nazwie Estimate. Określając kształt i przyszłą funkcję pomieszczenia, możemy wybrać sufit podwieszany o parametrach najbardziej zbliżonych do naszych założeń. Program pozwala przeliczyć dane do kosztorysu, obliczyć ilość materiału potrzebnego do wykonania sufitu, nawet w pomieszczeniach o nietypowych kształtach, oraz stworzyć specyfikację, która podaje potrzebną liczbę sztuk, kartonów, wagę, (opcjonalnie cenę) wymaganych materiałów. Na uwagę zasługuje moduł badający akustykę pomieszczenia. W zależności od wykonania poszczególnych powierzchni w pomieszczeniu (podłoga, ściany, słupy, kolumny) i od jego przeznaczenia (sale koncertowe, pokój do rozmów, pomieszczenie wielozadaniowe), możemy obliczyć czas, w jakim powstaje pogłos. Program podaje jednocześnie prawidłowy czas pogłosu, konieczny do spełnienia założonej funkcji pomieszczenia i zapewnienia komfortu użytkownikom. Wybierając różne płyty sufitowe, możemy sprawdzić, które rozwiązanie da nam optymalny wynik.

arms4.jpgPraca z wyobraźnią
Pełnię swoich estetycznych i aranżacyjnych możliwości sufity pokazują dopiero w rzeczywistych realizacjach. Niektóre z nich można zobaczyć on-line.

Cyklicznie w dziale „Księga Pomysłów” (Book of ideas) pojawiają się najciekawsze realizacje z całej Europy. Użytkownik znajdzie tu techniczny opis użytych płyt, systemów zawieszenia i niecodziennych rozwiązań technicznych. Jest to wiedza tym bardziej cenna, że opisująca już istniejące, niebanalne obiekty, których funkcjonalność zdążyli przetestować użytkownicy. Coraz większa liczba architektów zgłasza do księgi własne, ciekawe rozwiązania.

Sufity Armstrong to nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań. Na terenie Europejskiego Forum firmy w Paryżu, powierzchnię 500 mkw zajmuje salon wystawienniczy, gdzie prezentowane są najnowsze i prototypowe modele sufitów podwieszanych oraz rozwiązania wykończenia wnętrz. Prawdziwą wystawę można zwiedzać również wirtualnie – z ekranu komputera.