Jesteśmy gotowi zapłacić majątek za życie na warszawskich salonach. Choć na metr kwadratowy apartamentu trzeba wydać od 24 tys. zł w górę, chętnych na luksusowe mieszkania nie brakuje – pisze Metro.

Mieszkania “z najwyższej półki” powstają przede wszystkim w najbardziej prestiżowych warszawskich dzielnicach. A za takie uważane są obecnie: Śródmieście (szczególnie rejony Starego Miasta i Traktu Królewskiego), Stary Mokotów, Ochotę i Saską Kępę – wymienia Artur Pietraszewski z firmy doradczej REAS. Przykładowe luksusowe inwestycje to: Rezydencja Opera z lokalizacją w Śródmieściu, Apartamenty na Wspólnej, Morskie Oko na Mokotowie, Kolonia Staszica i Kolonia Lubeckiego na bliskiej Ochocie. W trakcie budowy są: Złota 44 – wieżowiec o 192 m z 251 apartamentami, Platinum Towers, wieża-apartamentowiec z 17 piętrami oraz Mokotowska 59 w Śródmieściu.

Lokalizacja to nie wszystko, aby budynek nazwać apartamentowcem. Ważna jest też bryła budynku – nowoczesna, imponująca. Samo mieszkanie, aby zasłużyć na miano apartamentu, powinno mieć co najmniej 100 m kw. powierzchni i wysokość powyżej 3 m. kluczowe znaczenie ma jednak wysoki standard wykończenia zarówno samego mieszkania jak i budynku. Jak wyjaśnia Metro, w apartamentowcach jest monitoring, całodobowa ochrona oraz portier. Budynek może posiadać klimatyzację, kilka wind (w zależności od wysokości budynku), własną stację zasilania, pralnię, fitness, basen oraz saunę. W wielu apartamentach przy każdej sypialni znajduje się łazienka i garderoba, duża kuchnia, osobna jadalnia, istnieje także możliwość zainstalowania kominka. Na zewnątrz do dyspozycji są tarasy oraz tzw. ogrody zimowe. Na piętrze jedno, góra dwa mieszkania.

- Apartament jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby mieszkać w willi pod miastem, a z różnych powodów nie mogą tego zrealizować - mówi cytowana przez Metro Małgorzata Witkowska z Metrohouse. Apartamenty w Warszawie kosztują nie mniej niż 24 tys. zł za m kw.