Żeby kupić dobre okna, trzeba najpierw wiedzieć jakie. Zdecydować się na te zrobione z drewna lub z aluminium. Albo wybrać znajome okna z pcv.

Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Okna pcv są niedrogie, te drewniane ekologiczne, a aluminiowe zapewniają odpowiednią izolacyjność. Tyle ogólnie. A w szczegółach?

(Okno PCV)

(Okno PCV)

Okna z PCV: niedrogie i trwałe

Najważniejszą z zalet okien wykonanych z pcv jest ich niska cena. To najtańsza z opcji, dlatego najbardziej popularna. Atrakcyjna cena nie oznacza jednak, że jest to kiepski towar. W porównaniu do okien, które montowane były w naszych domach jeszcze 20 lat temu postęp jest wyraźnie widoczny.

Takie okna są też trwałe. Dla właścicieli i osób zajmujących się zarządzaniem budynkami mieszkaniowymi szczególnie ważne jest to, że praktycznie nie wymagają dodatkowej konserwacji. Raz wstawione spełniają swoją funkcję.

Ich stosunkowo dobra izolacyjność nie jest jednak tym, co powinno przemawiać za wyborem takich okien. Z prostej przyczyny – inne, o których niżej, są znacznie pod tym względem efektywniejsze. Przykładowo, okna aluminiowe mają izolacyjność cieplną nawet o jedną piątą wyższą. Co gorsza, okna z pcv są nienaprawialne. Uszkodzone elementy trzeba wymienić. A i paleta kolorów jest niewielka.

Co może przemawiać na korzyść okien z pcv? Choćby to, że nie imają się ich czynniki atmosferyczne. Tyle tylko, że to samo można powiedzieć o innych oknach. Jakich? O tym niżej.

Okna drewniane: ładne, naturalne, nietrwałe

Zwykle kojarzą się z nieszczelnymi oknami, które od dekad zamontowane są w naszych domach i mieszkaniach. Niesłusznie. Nowoczesne okna drewniane są równie szczelne, co okna z pcv, a jednocześnie gwarantują większą estetykę i szczelność.

W porównaniu z najtańszym rodzajem okien, nowoczesne produkty z drewna mają nawet o jedną piątą wyższą izolacyjność. A to oznacza, że potrzeba znacznie mniej drogiej energii, żeby ogrzać dom w nie wyposażony. Co jeszcze może przemawiać na korzyść okien z drewna?

Przede wszystkim różnorodność kształtów, jakie można zamówić. W praktyce każdy jest dostępny. Oczywiście – za nieco większe pieniądze. Co w zasadzie jest głównym czynnikiem ograniczającym popularność takich okien; są droższe niż ich odpowiedniki z pcv.

Co gorsza, przy dłuższym użytkowaniu są podatne na wpływ czynników atmosferycznych. Drewno może się odkształcać i erodować. I chociaż są to ubytki znikome, na dłuższą metę mogą mieć znaczenie. Drewniane okna są też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Okna aluminiowe: drogie, ale dobre

Są najdroższe z prezentowanej trójki. Tyle, że w ich przypadku wiadomo, za co się płaci. Takie okna są odporne na działanie czynników atmosferycznych (tak, jak okna z pcv). Są też wyjątkowo trwałe (w przeciwieństwie do okien drewnianych), a jednocześnie ekologiczne.

Co więcej, można je malować na dowolne kolory, a paleta kształtów jest niezwykle zróżnicowana. Same zalety? Gdyby tak było, mielibyśmy jest w każdym budynku.

Najważniejszą wadą okien z aluminium jest ich cena. Kosztują dużo więcej niż okna pcv, a także te drewniane. Co gorsza, jeśli zostaną uszkodzone, ciężko jest je naprawić. Szczególnie niebezpieczne jest to, że mocno pracują pod wpływem wysokich temperatur. Wysokich, czyli takich, które pochodzą z nasłonecznienia.