Jak podał na początku tygodnia Główny Urząd Statystyczny (GUS), ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się w styczniu na poziomie plus 25 wobec plus 27 w grudniu.  Gazeta Wyborcza czytuje komentarz GUS: “W styczniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu od 1994 r., choć nieco gorzej niż w grudniu ub.r. Spowodowane to jest ostrożniejszymi niż przed miesiącem, ale nadal korzystnymi, ocenami bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej”.

Statystyki wskazują, że 35 proc. badanych przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę koniunktury, ale jedniocześnie 10 proc. – jej pogorszenie. W ubiegłym miesiącu odpowiedzi badanych kształtowały się odpowiednio na poziomie 35 proc. i 8 proc. Pozostali ankietowani uznali, że ich sytuacja tymczasem nie ulega zmianie.

GW, powołując się na dane GUS pisze, że w najbliższych miesiącach oczekuje się poprawy portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Natomiast prognoza sytuacji finansowej przedsiębiorstw jest nieco mniej optymistyczna od tej, którą podawano przed miesiącem. Na najbliższe trzy miesiące przedsiębiorcy sygnalizują możliwość wzrostu cen realizacji robót budowlano-montażowych, szybszego niż w prognozach z ubiegłego miesiąca.