Decydując się na budowę swojego wymarzonego domu chcemy, by był on funkcjonalny, przestrzenny i nosił w sobie cząstkę luksusu. Dla inwestorów, którzy chcą przełamać tradycyjną bryłę domu, firma OknoPlus proponuje szklany ryzalit, który nada mu niepowtarzalnego charakteru.

Pojęcie ryzalitu bardzo często mylone jest z wykuszem. Wybierając się do architekta, warto wiedzieć czym charakteryzują się oba elementy.  Różnica polega na tym, że konstrukcja określana mianem wykuszu musi być „przyczepiona” do ściany obiektu, nie dotykając fundamentu. Ryzalit natomiast to wypust budynku, który został oparty na podłożu. Tradycyjny kształt bazuje na formie prostokąta, co ułatwia późniejsze zagospodarowanie powstałej przestrzeni.

Jeden element – wiele zalet

Szklane ryzality cieszą się zarówno wśród prywatnych inwestorów jak i architektów coraz większym zainteresowaniem. „Dzieje się tak za sprawą walorów, które niesie za sobą wykorzyastanie ryzalitu w budowli. Przede wszystkim można zyskać dzięki niemu dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać na bardzo wiele sposobów. Dzięki – w większości szklanej – powierzchni, pomieszczenie, w którym znajduje się ryzalit jest doświetlone naturalnym światłem.

(Szklane ryzality, fot. OknoPlus)

(Szklane ryzality, fot. OknoPlus)

Nie dość, że czas nasłonecznienia tego typu konstrukcji jest znacznie dłuższy, to nieoceniony jest również efekt estetyczny ryzalitu. W znaczącym stopniu urozmaica on bryłę domu sprawiając, że budynek staje się atrakcyjniejszy i bardziej efektowny.”- mówi Izabela Tryba z firmy OknoPlus i dodaje- „Profile aluminiowe dostępne są w palecie blisko 200 barw RAL. Dla osób, które planują stolarkę otworową imitującą drewno, firma OknoPlus proponuje konstrukcje ALU w okleinie drewnopodobnej analogiczne do PCV, dzięki czemu całość będzie prezentować się elegancko i jednolicie.”

Więcej przestrzeni w salonie…

Szklane ryzality, ze względu na swoją konstrukcję, mogą z powodzeniem pełnić w naszych domach funkcję ogrodów zimowych. Dzięki nim możemy przez cały rok cieszyć się przydomową oranżerią, w której niezależnie od pogody na zewnątrz, będziemy relaksować się wśród ulubionych roślin. Jednak to nie jedyne zastosowanie ryzalitu. W zależności od upodobań i potrzeb prywatnych inwestorów, mogą one stać się częścią pomieszczeń o zupełnie innych funkcjach. Przykładowo, umieszczając w pokoju z ryzalitem komplet wypoczynkowy składający się z wygodnych foteli czy kanapy, otrzymujemy przytulny salon, pełen naturalnego światła i ciepła. Dodatkowym wyposażeniem może stać się zgrabny stolik kawowy.  Sielankowy nastrój panujący we wnętrzu pomieszczenia sprawi, że poczujemy się komfortowo,  co  pozwoli nam zrelaksować się po ciężkim dniu.

…i jadalni

Inną opcją, chętnie wykorzystywana przez prywatnych inwestorów jest umieszczenie szklanego ryzalitu przy jadalni. Mówi się, iż centrum ogniska domowego znajduje się w kuchni. Jednak to jadalnia jest miejscem, gdzie cała rodzina zasiada do wspólnego posiłku. Często jednak bywa tak, że nie posiadamy wystarczającej przestrzeni, by ustawić duży stół dla wszystkich domowników i gości. Powiększając domową przestrzeń szklanym ryzalitem możemy osiągnąć nie tylko więcej miejsca, ale i niepowtarzalną atmosferę rozkoszując się np. romantyczną kolacją w świetle świec i widokiem na niebo pełne gwiazd.

Polska złota jesień tworzy za oknami malownicze pejzaże. Dzięki szklanym ryzalitom dostępnym w ofercie firmy OknoPlus zdołamy się nimi cieszyć siedząc w przytulnym salonie, bądź jedząc posiłek w rodzinnej atmosferze. Możemy również spróbować zmierzyć się z powoli nadchodzącą zimą i stworzyć swoją własną, wiecznie zieloną oranżerię, w której zawsze znajdziemy trochę lata.