Głównym zagrożeniem dla drewna są grzyby i owady.
Grzyby zaczynają działać wewnątrz konstrukcji wykonanych z drewna. Nie mają dużych wymagań – wystarczy im podwyższona wilgotność i dodatnia temperatura. Szczególnie atrakcyjną dla grzybów pożywkę stanowi drewno o wilgotności od ok. 18 do 60 %. Sprzyja im również zła wentylacja powietrza oraz nieszczelne instalacje wodno-kanalizacyjne.

Gdy zniszczenia drewna zaczynają być widoczne gołym okiem, w większości przypadków jest już za późno na ratunek. Zmienia się struktura chemiczna i mechaniczna drewna.

Zaatakowane drewno staje się miękkie, zmienia swoją barwę, ulega rozwłóknieniu rozpadając się na warstewki. Tym samym jego właściwości estetyczne i wytrzymałościowe stopniowo pogarszają się. Rozkładające się drewno oprócz zabarwienia, zmienia także swoją gęstość, staje się lżejsze i zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń.

Grzyby odżywiają się zarówno substancjami zawartymi w drewnie, jak i w materiałach drewnopochodnych, np. w płytach wiórowych, co może powodować groźne osłabienie wytrzymałości wielu drewnianych materiałów budowlanych.

Szczególnie niebezpieczne jest porażenie przez grzyby nośnych stropów drewnianych. Przegniłe wskutek działania grzybów domowych stropy mogą się zawalić, co nierzadko prowadzi, jeżeli nie do tragedii, to do olbrzymich wydatków związanych z remontem.

Plagą konstrukcji drewnianych obok grzybów i pleśni są owady. Larwy owadów drążą w drewnie chodniki w poszukiwaniu substancji odżywczych. Porażają drewniane ściany, niszczą ich strukturę, żłobią otwory. Drewno zaatakowane przez szkodniki przypomina w strukturze kości osoby cierpiącej na osteoporozę i podobnie się zachowuje – jest mniej wytrzymałe i łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym.

Erozji biologicznej ulegają nie tylko drewniane elementy konstrukcji ścian, stopów i dachów, ale również mała architektura ogrodowa: drewniane altany, meble, płoty, pergole. Tego typu konstrukcje również należy zabezpieczać przed wpływem grzybów, szkodników i dodatkowo przed wpływem czynników atmosferycznych, na które są narażone.

Jak skutecznie chronić i leczyć drewno?
Sposobów ochrony i dostępnych na rynku preparatów jest wiele. Nie wszystkie jednak odznaczają się taką samą skutecznością. Warto wybrać preparat dobrej jakości, jak najlepiej dostosowany do potrzeb zabezpieczanych elementów. Ekspert w dziedzinie impregnacji i dekoracji drewna – firma Altax wprowadziła na rynek nowoczesny impregnat zwalczający grzyby, pleśnie i glony, chroniący jednocześnie drewno przed ich ponownym pojawieniem się. Preparat Boramon C30 jako jedyny na rynku chroni drewniane elementy przed korozją biologiczną i jednocześnie „leczy” już zainfekowane części. Produkt można stosować zarówno na surowe drewno, jak i do impregnacji zaatakowanych powierzchni. Preparat zwiększa odporność biologiczną drewnianych elementów budowlanych. Silnie łączy się z materiałem i jest niewymywalny.

Środek trwale chroni drewniane konstrukcje domów, więźby dachowe, elementy budownictwa szkieletowego. Boramon C30 doskonale zabezpiecza również konstrukcje, które są narażone na bezpośredni wpływ warunków atmosferycznych: architekturę ogrodową, wiaty itp. Produkt nie podnosi stopnia palności drewna. Jednym ze składników Boramonu C30 jest zielony barwnik kontrolny ułatwiający wykonującemu impregnację ocenę dokładności przeprowadzonego zabiegu.