Budynek Dworca Głównego we Wrocławiu to gmach o ponad 150 – letniej historii. Już od dłuższego czasu wymagał on jednak kompleksowej rewitalizacji. Generalnym wykonawcą wybranym w drodze przetargu została spółka Budimex SA.

Jednym z podwykonawców była firma Castellum, która prowadziła prace konserwatorskie na przedmiotowym obiekcie. Wykonawcy wszelkich prac zostali zobowiązani by zachować unikalny, XIX wieczny klimat gmachu. Po ponad 2 latach intensywnych prac budowlanych i renowacyjnych Dworzec Główny został oddany do użytku podróżnych. Niemały udział w restauracji budynku miała firma Baumit, która przez cały okres trwania rewitalizacji dostarczała materiały niezbędne do modernizacji Dworca Głównego, a także służyła fachowym doradztwem w zakresie doboru odpowiednich technik i produktów renowacyjnych.

Dworzec Główny we Wrocławiu to budynek, który rokrocznie wita i żegna tysiące podróżnych przybywających do stolicy Dolnego Śląska. Wzniesiony ponad półtora wieku temu gmach z każdym rokiem tracił swój blask. Nieestetyczne, zawilgocone ściany oraz zapadającą się podłoga, a także wszechobecny nieład i nieporządek powodował, że pasażerowie chcieli jak najszybciej opuścić dworzec.

W kwietniu 2010 roku na plac budowy wjechały pierwsze maszyny i rozpoczęto modernizację dworca. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia wymusiła podział prac na kilka etapów. Pierwszy obejmował przede wszystkim budowę Pawilonu Południowego oraz modernizację tuneli przejścia podziemnego na całej osi budynku. Wyremontowane zostały także wyjścia na perony i windy.

W pierwszej kolejności przebudowano peron 5 oraz 4 wraz z zadaszeniem. Rozpoczęto także remont w holu głównym. Po oddaniu do użytku remontowanych peronów, prace zostały przeniesione na kolejne.Drugi etap robót to przede wszystkim przebudowa i wymiana instalacji wewnątrz budynku oraz prace związane z budową podziemnego parkingu pod placem, przed głównym wejściem. Trzeci etap prac modernizacyjnych obejmował udostępnienie podróżnym tzw. „tunelu miejskiego” Dworca Głównego oraz dalszą przebudowę budynku wraz z garażem podziemnym. Ostatni etap modernizacji Dworca Głównego we Wrocławiu to zakończenie prac remontowych na terenie budynku oraz oddanie go do użytku podróżnych.

Warto jednak pamiętać, że wszelkie prace renowacyjne nie byłyby możliwe bez odpowiednich materiałów spełniających wymagania projektantów i wykonawców, którzy wcześniej prowadzili tego rodzaju rewitalizację zabytkowych obiektów. Jednym z głównych dostawców materiałów była firma Baumit, której produkty wykorzystywała firma Budimex oraz Castellum. Obrzutka renowacyjna SV 61, tynk renowacyjny gruboziarnisty SG 68 oraz tynk Sanova EinlagenTrassputz to składniki trójwarstwowego systemu renowacyjny WTA firmy Baumit, który został zastosowany we wszystkich piwnicach dworca.

zdjecie panow robotnikow

Tynk wapienno – cementowy Baumit LL66 znalazł zastosowanie w pomieszczeniach wewnątrz gmachu. We wnętrzach, które wymagały prac konserwatorskich, szczególnie tych z polichromią użyto tynku czysto wapiennego Baumit RK 38. Z kolei wszystkie profile ciągnione oraz elementy odlewane w formach obiektu zostały wykonane przy pomocy zapraw sztukatorskich FG88, FF89, SM 86, SG 87 firmy Baumit.

Korytarz prowadzący do peronów został wyłożony cegłą klinkierową. Do jej montażu została użyta zaprawa murarska Baumit Klinkier S w kolorze beżowym. Wszystkie prace na nowych i przemurowania starych elementów konstrukcji przeprowadzono za pomocą zaprawy murarskiej Baumit MM100. Tynk gipsowy Baumit Ratio L zastosowany został na wszystkich nowych ścianach wewnątrz Dworca Głównego.