W polskim społeczeństwie pokutuje przekonanie, że płacenie pośrednikowi to smutna konieczność na rynku zdominowanym przez biura pośrednictwa, potocznie zwane „agencjami”. W skrócie – pieniądze wyrzucone w błoto. Na taki wizerunek pośrednika pracuje spora część branży, a przede wszystkim pośrednicy bez licencji zawodowej. 
Warto wiedzieć
Profesjonalny pośrednik to osoba posiadająca licencję zawodową, nadaną decyzją administracyjną przez Ministra Budownictwa RP. Aby ją zdobyć, konieczne jest na przykład wyższe wykształcenie kierunkowe albo ukończenie studiów podyplomowych z pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
Zdobytą wiedzę kandydat na pośrednika musi następnie wykorzystać na półrocznych praktykach, podczas których oceniana jest jego skuteczność i wiedza. Musi on także zdać egzamin kwalifikacyjny. Jeśli procedura kwalifikacyjna przebiegnie pomyślnie, Minister Budownictwa wpisuje go do rejestru.
To jednak nie wszystko. Uzyskanie licencji nie oznacza definitywnego zakończenia etapu nauki. Każdy licencjonowany pośrednik ma obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji, co w praktyce oznacza konieczność regularnego uczęszczania na specjalistyczne kursy i szkolenia. Wszystko po to, aby lepiej doradzić klientowi.
Po co mi pośrednik?
W wypadku chęci zakupu, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości pomoc pośrednika, choć nie najtańsza, może się okazać kluczowa. Dlaczego? Żeby nie dać się oszukać.
A pułapek na tej drodze jest wiele. Współpracując z pośrednikiem zaoszczędzimy czas, a niewykluczone, że również pieniądze.
Zadaniem pośrednika jest fachowe doradztwo oraz szybkie i sprawne doprowadzenie do transakcji kupna, sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, która jest zamiarem klienta. Pośrednictwo jest usługą ekspercką. Pośrednik jako specjalista w dziedzinie nieruchomości doradzi, przedstawi indywidualną ofertę, będzie czuwał nad przebiegiem wszystkich procedur dokumentacyjnych, sporządzi ekspertyzy i opracowania umów, ale przede wszystkim zaoszczędzi nasz czas i wykluczy ewentualne straty.
Szukając licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami warto zwrócić uwagę czy jest on zrzeszony w organizacji zawodowej. Wszystkie regionalne stowarzyszenia pośredników należą do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, która dba o przestrzeganie standardów jakości usług oraz etyki zawodowej, nieustanne dokształcanie swoich członków. Jeśli pośrednik legitymuje się członkostwem w stowarzyszeniu należącym do PFRN gwarantuje to, że świadczy on usługi na najwyższym poziomie.