Niższe ceny na podstawowe urządzenia
Po wielu latach corocznych podwyżek cen urządzeń, w tym roku producenci wreszcie obniżyli ceny na podstawowe produkty (a raczej wprowadzili do oferty nowe, lepsze i tańsze, wycofując z niej stare modele). I tak urządzenia załączające prąd staniały o 10%, a regulujące moc lamp (ściemniacze) staniały od 15% (moduły o mocy 200W) do nawet 40% (moduły 500W). Z uwagi na to, że staniały najczęściej wykorzystywane urządzenia – kompletny system dla domu może teraz kosztować nawet 10-15% mniej niż rok temu.

Wiele nowych przycisków i wyłączników
Dbając o stałe zwiększanie atrakcyjnoś i wizualnej i technicznej stosowanych w systemie KNX/EIB przycisków i włączników, producenci zasypali w tym roku rynek nowymi ciekawymi urządzeniami. Poczynając od nowych wersji znanych urządzeń, poprzez całkiem nowe modele szklane, metalowe, z wyświetlaczami i bez. Nowe wzory i modele zainteresują z pewnością każdego domownika i architekta.

Panele LCD i ekrany dotykowe
Tegorocznym hitem mogą stać się nowe wyświetlacze LCD i panele dotykowe. Taki panel o przekątnej ekranu od 3 do 21 cali świetnie zastępuje kilkanaście klawiszy dotychczasowych przycisków i umożliwia łatwe sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami, systemem audio/video, alarmem z podglądem obrazu z kamer (wewnątrz i na zewnątrz domu) oraz obsługą e-maili i www. Wszystko to zarówno lokalnie (wystarczy podejść do ściany lub stołu) jak i zdalnie (poprzez telewizor, lub internet z dowolnego punktu świata).

Inteligentne kamery i monitoring
Rozwój techniki i miniaturyzacji pozwolił stworzyć cyfrowe kamery przekazujące przez sieć komputerową (także bezprzewodowo – WiFi) wysokiej jakości kolorowy obraz i dźwięk. Kamery z wbudowanym procesorem mogą być zaprogramowane tak, by wysyłały obraz co pięć sekund, a “przyśpieszały” dopiero po wykryciu ruchu (w zdefiniowanym obszarze) lub dźwięku. Taka funkcja znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na pojemność sieci i pamięci. Kamery mogą pracować oczywiście także w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych.

Dzięki unikalnym rozwiązaniom technicznym i specjalnemu programowi do monitoringu możliwe jest równoczesne wyświetlanie na ekranie zwykłego komputera w domu/biurze (nawet przez Internet) płynnego (do 30 klatek VGA na sekundę) obrazu z 30 kamer! Na ekranie możemy dowolnie rozmieścić obrazy np. na planie budynku, lub pokazujące obszar z różnych punktów widzenia. Dysponujemy pełnym kolorem i dźwiękiem z każdej kamery w rozdzielczości do 1280×960. Wbudowane w kamery głośniki mogą też przekazywać komunikaty operatora. Kamery mogą automatycznie alarmować o nietypowych sytuacjach przez SMS, e-mail lub telefon.

System alarmowy i kontrola dostępu
Rośnie oferta urządzeń monitorujących bezpieczeństwo budynku (i jego mieszkańców/użytkowników) zintegrowanych z systemem KNX/EIB. Oprócz czujników ruchu/obecności, stłuczenia szyby, kontaktronów mamy w ofercie także rożnego rodzaju zamki mechaniczne możliwe do monitorowania i kontrolowania przez system KNX/EIB oraz szereg czujników biometrycznych (reagujących np. na odcisk palca). Są to już sprawdzone rozwiązania, wykorzystywane także w naszych systemach.

Multiroom zintegrowany z KNX/EIB
Urządzenia pozwalające na łatwą integrację systemu KNX/EIB z systemami Audio/Video umożliwiając w każdym pokoju/pomieszczeniu niezależne słuchanie muzyki z dowolnego źródła (radio, CD, MP3 itd.) przez każdego domownika. Wszystkie funkcje (głośność odtwarzania, zmiana stacji, wybór źródła i utworu) są dostępne z przycisków KNX/EIB włącznie z nazwami utworów i wykonawców (na przyciskach z wyświetlaczem i panelach LCD).

Ciekawe, nietypowe głośniki
Głośniki do wbudowania w sufit/ścianę posiadające drewnianą, lub gipsową (możliwą do malowania na kolor ściany) ramkę. Dotychczas dostępne na rynku głośniki miały ramki plastykowe.
Głośniki “niewidoczne” – ukryte nad sufitem podwieszanym, za ścianką g-k itd. Głośnik nie posiada żadnego elementu widocznego na zewnątrz – uzyskujemy efekt grającego sufitu/ściany.
Głośniki możliwe do zamontowania w podwieszanym suficie (jak popularne “halogenki”) oraz imitujące inne lampy – np. wiszące, czy kinkiety ścienne, a także głośniczki o wymiarach żarówki halogenowej możliwe do łatwego zamontowania w istniejących oprawkach sufitowych.

Mierniki zużycia ciepła, energii i wody
Dotychczas w systemie EIB były dostępne tylko mierniki prądu. Obecnie wraz z rozwojem systemu pojawiły się mierniki liczące zużycie ciepła i wody, a także ścieków. Dzięki temu zużycie wszystkich mediów może być monitorowane przez system KNX/EIB, co umożliwia łatwe obliczanie kosztów oraz rozliczanie np. lokatorów mieszkań, czy użytkowników lokali handlowych.

Nowe czujniki ruchu i obecności
- Podwójne – doskonałe do korytarzy (zasięg 9×18m).
- Zintegrowane z modułem utrzymywania stałego poziomu oświetlenia i odbiornikiem pilota (np. do pokoi biurowych).
- Do zamontowania w suficie podwieszanym (jak popularne halogenki), wystające z niego tylko na 5mm.

Więcej informacji na www.smartech.pl