Już dawno minęły czasy, kiedy wystarczyło, żeby aranżacja łazienki była przede wszystkim praktyczna i spełniała swoją funkcję. Dziś, urządzając ją, zwracamy coraz większą uwagę na to, co w danej chwili jest modne. Jak zatem  powinna wyglądać aranżacja łazienki pozostająca w zgodzie z obowiązującymi trendami?

W roku 2012 we wnętrzach zdecydowanie króluje minimalizm – nie inaczej jest, jeśli chodzi o wystrój łazienki. Im prościej tym lepiej – takiej zasadzie zdają się hołdować projektanci wnętrz w tym sezonie. Dotyczy to nie tylko form, ale także materiałów – w tej kwestii zdecydowanie wracamy do  źródeł. Coraz częściej w łazienkach spotkać możemy drewno. Oczywiście, nie każdy jego rodzaj sprawdzi się w łazience – najlepiej decydować się na egzotyczne gatunki.

(Drewno coraz częściej pojawia się w aranżacji łazienek, fot. archiwum)

(Drewno coraz częściej pojawia się w aranżacji łazienek, fot. archiwum)

Innym naturalnym materiałem, stosowanym coraz częściej jeśli chodzi o wykańczanie wnętrz jest kamień. Moda ta nie ominęła także i łazienki, jednak pamiętajmy, że podłoga wykonana z niektórych gatunków kamienia nierzadko wymaga dodatkowej impregnacji. W trend eko we wnętrzach wpisuje się także kontrolowanie zużycia wody – pomogą nam w tym ekologiczne baterie łazienkowe.

(Moda na naturalne materiały nie ominęła także łązienek, fot. archiwum)

(Moda na naturalne materiały nie ominęła także łązienek, fot. archiwum)

Kolejnym trendem, który rozwinął się równolegle do nurtu ekologicznego, jest aranżacja łazienki z przewagą czerni. Coraz częściej możemy zatem spotkać ściany w kolorze czarnym, które muszą jednak być skontrastowane z jasnymi elementami – na przykład armaturą łazienkową. W przeciwnym razie będą zmniejszać optycznie pomieszczenie i działać przygnębiająco.

(Ciemne sciany w łazience muszą być zestawione z jaśniejszymi elementami, fot. archiwum)

(Ciemne ściany w łazience muszą być zestawione z jaśniejszymi elementami, fot. archiwum)

Czerń ma tez inną wadę – bardzo wyraźnie na niej widać nawet drobne zabrudzenia. Dlatego zamiast dużych, jednolitych powierzchni w tym kolorze lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie mozaiki. Jeśli wolimy jednolite ściany, zdecydowanie lepiej wybrać jeden z innych modnych w tym sezonie kolorów – na przykład supermodny zieleń, beż lub brąz.

(W przypadku nowoczesnych łazienek prościej znaczy lepiej, fot. archiwum)

(W przypadku nowoczesnych łazienek prościej znaczy lepiej, fot. archiwum)

Armatura łazienkowa powinna być w miarę możliwości prosta i nieskomplikowana. Taki trend obowiązuje już od kliku sezonów i nic nie wskazuje na to, by miał minąć. Ozdoby ograniczamy do niezbędnego minimum i stawiamy na pełną funkcjonalność. Minimalizm bywa posunięty do ekstremum – przykładem może być supermodny prysznic pobawiony brodzika oraz kabiny. Jeśli chodzi o wystrój łazienki, styl glamour i barokowy przepych powoli zaczynają odchodzić do lamusa.

Więcej pomysłów na modne wnętrza znaleźć można na portalu www.modny-dom.pl. Serdecznie zapraszamy!