Woda stanowi istotny składnik praktycznie każdego materiału budowlanego. Jednak podczas eksploatacji budynków jej nadmiar jest niewskazany. Aby uniknąć szkodliwych skutków oddziaływania wody w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka, kuchnia i tym podobnych, firma Hufgard Optolith opracowała specjalne systemy hydroizolacyjne Optostop.

Jakie są zagrożenia?

Pokrycie podłóg i ścian płytkami ceramicznymi nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia. Właściwości izolacyjne fugi słabną w wyniku oddziaływania wody z dodatkiem środków czyszczących. Wilgoć, która przenika pod płytki ceramiczne, stwarza ryzyko wystąpienia wapiennych wykwitów na powierzchni fug. Może również spowodować odpadnięcie ceramiki poprzez niszczenie tynku i odspojenie od ścian czy podłogi kleju do płytek. Szczególnie narażone na to są miejsca pokryte ceramiką na zewnątrz budynku. W końcu woda, która przedostaje się pod okładzinę, może dotrzeć do pomieszczeń znajdujących się poniżej, tworząc na suficie i ścianach szkodliwe zacieki.

Odpowiedni wybór systemowych rozwiązań

Na rynku dostępne są różne metody zabezpieczeń przeciwwodnych budynków. Rozróżniamy systemy oparte na smole lub bitumach (których nie można stosować we wnętrzach), na bazie mineralnej, żywic sztucznych lub reaktywnych. Przed wyborem odpowiedniego rozwiązania należy wziąć pod uwagę takie kryteria, jak miejsce zastosowania, sposób eksploatacji, stabilność podłoża i stopień jego zawilgocenia oraz poziom temperatury. Do ścian łazienek i kuchni, w których utrzymuje się wysoki poziom wilgoci w postaci pary wodnej, najbardziej odpowiedni będzie system Optostop 1000. Stanowi wystarczającą barierę dla wilgoci, dzięki użyciu superelastycznego kleju do płytek Optolith FKF z hydroizolacyjnym dodatkiem do zapraw Optolith FAH.

klej

Częsty kontakt podłóg i ścian wykończonych okładzinami ceramicznymi z wodą, która przenika przez fugi, dostając się bezpośrednio pod płytki, zwiększa ryzyko ich uszkodzenia. Szczególnie narażone są na to podłogi w pomieszczeniach mokrych, takich jak łazienka, kuchnia czy pralnia. W tej sytuacji odpowiednim zabezpieczeniem będzie folia w płynie Optolith FFL – tworząca szczelną i elastyczną powłokę. Produkt ten stanowi podstawę systemu Optostop 2000. W trakcie aplikacji folii w płynie należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie naroża, krawędzie, szczeliny dylatacyjne, pęknięcia podłoża oraz przejścia rur instalacyjnych. Do zabezpieczenia tego typu powierzchni przeznaczone są specjalne taśmy, mankiety i narożniki, które wkleja się w świeżą, pierwszą warstwę folii i następnie przykrywa drugą.

klej 2

Baseny, tarasy, balkony oraz miejsca szczególnie narażone na stałe oddziaływanie wody, także pod dużym ciśnieniem, w zmiennych temperaturach, poddawane dodatkowo obciążeniom mechanicznym, powinno się chronić specjalnymi zaprawami hydroizolacyjnymi wchodzącymi w skład systemu Optolith 3000. Dzięki odpornej na oddziaływania mechaniczne jednoskładnikowej zaprawie Optolith DSE, powierzchnie basenów i obiektów przemysłowych zostają odpowiednio zabezpieczone. Z kolei dwuskładnikowa zaprawa DSZ, posiadająca bardziej elastyczne właściwości, izoluje takie miejsca, jak tarasy, balkony czy cokoły.

klej 3

Codzienne użytkowanie powierzchni mających kontakt z wodą wymaga w związku z tym wykonania szczelnej hydroizolacji podpłytowej. Zadbanie o właściwą izolację przeciwwodną pozwoli na uniknięcie poprawek w trakcie kontynuacji budowy czy remontu budynku.

Precyzyjna selekcja produktów, długotrwałe efekty

Wszystkie preparaty hydroizolacyjne wchodzące w skład systemów podlegają szczególnym wymaganiom dotyczącym skuteczności izolacji przeciwwodnej. Oprócz przyczepności, bada się również ich elastyczność oraz wytrzymałość mechaniczną. W ten sposób preparaty współtworząc systemy Optostop zabezpieczają inwestycjeę przed szkodliwym działaniem wody, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo i komfort użytkowania pomieszczeń przez długie lata.