Izolacja zabezpieczająca naszą instalację również potrzebuje prawidłowej ochrony. Dlatego, jeśli chcemy, by służyła nam ona jak najlepiej przez długie lata, trzeba zadbać o nią już na etapie montażu. Akcesoria firmy Armacell pozwolą nam zapewnić naszej izolacji optymalne warunki pracy oraz właściwą ochronę.

Stworzenie odpowiedniej warstwy izolacyjnej nie sprowadza się tylko i wyłącznie do wyboru optymalnego materiału dla danej instalacji. Sam proces jej montażu jest również zadaniem wymagającym przygotowania. I nie chodzi tu bynajmniej wyłącznie o prawidłowe przyklejenie materiału izolacyjnego. Ważne jest również samo przygotowanie instalacji oraz właściwe jej zabezpieczenie. Cała gama akcesoriów firmy Armacell, takich jak płyn czyszczący, taśma Armaflex czy farba ochronna Armafinish 99, pomoże nam zadbać o to, by izolacja spełniała swoje zadanie przez długie lata.

Podczas montażu…

O tym, jak ważny jest prawidłowy montaż warstwy izolacyjnej nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Niedokładnie bądź nieszczelnie położona otulina nie tylko sprzyja niepożądanej wymianie energii pomiędzy instalacją a otoczeniem, ale również daje swobodny dostęp parze wodnej, co w przypadku zimnych rur może prowadzić do jej skraplania. W konsekwencji może to powodować niszczenie instalacji bądź powstanie nieestetycznych zacieków na ścianie.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić przed przystąpieniem do montażu izolacji jest prawidłowe przygotowanie samej instalacji. Brud, tłuste plamy bądź innego rodzaju zanieczyszczenia mogą sprawić, że nawet najlepiej dobrana otulina nie będzie prawidłowo spełniać swojej roli. Co więcej, w ekstremalnych przypadkach może to również prowadzić do korozji i uszkodzenia. Dlatego też, firma Armacell przygotowała specjalny płyn czyszczący Armaflex stworzony z myślą o odpowiednim oczyszczeniu instalacji. Płyn ten jest bezbarwnym, lotnym środkiem stworzonym na bazie organicznych rozpuszczalników i przeznaczonym do oczyszczenia oraz odtłuszczenia powierzchni przed zastosowaniem izolacji Armaflex. Pozwala on prawidłowo przygotować instalację do montażu warstwy izolacyjnej, w sposób, który zapewni jej optymalne warunki działania. Co więcej, znakomicie sprawdza się on również podczas czyszczenia narzędzi, pędzli zabrudzonych klejami Armaflex firmy Armacell oraz zewnętrznej powłoki warstwy izolacyjnej, która podczas długiego czasu eksploatacji niechybnie ulegnie zabrudzeniu. Płyn czyszczący Armaflex firmy Armacell zaleca się również stosować przed nałożeniem farby ochronnej Armafinish 99.

Kolejnym produktem z oferty firmy Armacell, niezastąpionym podczas zabezpieczania instalacji są taśmy samoprzylepne Armaflex. Stworzone na bazie izolacji AF/Armaflex, Armaflex AC, NH/Armaflex, HT/Armaflex oraz Armaduct paski są wręcz niezastąpione w przypadku zabezpieczania skomplikowanych kształtów czy obszarów trudno dostępnych. Dzięki swojej elastyczności oraz samoprzylepnej warstwie doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dodatkowego wzmocnienia łączenia czy też zniwelowania nieszczelności wynikłej z niedokładnego montażu.

i zaraz po

izolacja instalacjiOczywiście nawet najlepiej położona izolacja na niewiele się przyda w momencie, gdy pozostawimy ją bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dotyczy to szczególnie otulin bądź płyt wystawionych na działanie promieni słonecznych, a pozbawionych specjalnej warstwy chroniącej materiał przed promieniowaniem UV. W takich przypadkach doskonale sprawdza się Armafinish 99 firmy Armacell. Ta stworzona na bazie wody farba została stworzona specjalnie z myślą o ochronie izolacji kauczukowych przed zniszczeniem mogącym być efektem działania warunków atmosferycznych. Jej unikalne właściwości sprawiają, że stworzona przy jej pomocy powłoka jest trwale elastyczna nawet w niskich temperaturach, wodoodporna oraz dobrą wytrzymałość na starzenie. Dzięki temu nawet izolacja stosowana na zewnątrz budynku zyska odpowiednią ochronę na długi czas. Jedyne co należy zrobić to nanieść dwie warstwy farby Armafinish 99 na powierzchnię oczyszczoną wcześniej przy pomocy Armaflex Cleaner.

Oczywiście, nawet najlepiej zabezpieczona otulina może po pewnym czasie ulec zniszczeniu, szczególnie w wyniku działania ptaków bądź człowieka. W takim wypadku ponownie nieoceniona okaże się taśma Armaflex, która może służyć, jako swoisty plaster dla izolacji uszczelniając powstałe wyrwy bądź nieszczelności i przywracając naszej izolacji pełną sprawność.

Prawidłowa izolacja rur, bez względu na rodzaj, daje nam gwarancje, że nasza instalacja pracuje przy optymalnej sprawności. Niestety, brak odpowiedniej opieki i konserwacji warstwy izolującej, może z czasem prowadzić do pogorszenia się jej parametrów. Dlatego też odpowiednie przygotowanie, zabezpieczenie oraz konserwacja otuliny są tak istotne. Akcesoria z oferty firmy Armacell ułatwią nam te zadania i to zarówno przed, jak i długo po montażu izolacji.