O tym czy dach naszego domu będzie energooszczędny decyduje m.in. właściwe wykonanie ocieplenia. W trakcie prac termoizolacyjnych powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jedną, często niedocenianą, warstwę dachu – tzw. paroizolację.

Dachowy problem z paroizolacją

Paroizolacje to specjalistyczne materiały osłaniające konstrukcję i termoizolację dachu przed napływem pary wodnej gromadzącej się w domu. Uniemożliwiają również powstawanie w dachach tzw. przewiewów, które są przyczyną powstawania strat ciepła w budynku. Na czym dokładnie polega rola paroizolacji?

Otóż każda, nawet najlepsza wełna mineralna stosowana do ocieplania dachów z poddaszem użytkowym, podatna jest na działanie pary wodnej gromadzącej się w domu. Jeśli dojdzie do jej zawilgocenia, to w efekcie nie będzie należycie spełniać swojej funkcji. A to w konsekwencji zwiększy energochłonność naszego domu. Aby tego uniknąć powinniśmy zastosować właśnie paroizolację.

paroizolacja.jpg
Paroizolacja (fot. Marma Polskie Folie)

- Para wodna przemieszcza się w materiale izolacyjnym razem z ruchem ciepłego powietrza – tłumaczy Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie.Dlatego folie paroizolacyjne, które skutecznie hamują jej napływ, umieszcza się najczęściej od wewnętrznej – cieplejszej strony budynku.

Na rynku istnieje kilka rodzajów paraizolacji – bariery parowe, opóźniacze oraz najbardziej nowoczesne regulatory pary. Wybór konkretnego rozwiązania zależy m.in. od budowy dachu, dlatego decyzję w tej sprawie najlepiej jest skonsultować z projektantem. Powinniśmy pamiętać jeszcze o jednym: w domach z poddaszem użytkowym zastosowanie regulatora pary jest możliwe tylko wtedy, gdy warstwę wstępnego krycia w dachy stanowi wysoko paro-przepuszczalna membrana wstępnego krycia (w skrócie MWK).

regulator.jpg
Regulator pary (fot. Marma Polskie Folie)

Jedno jest pewne. Budowa ciepłego i bezpiecznego dachu, to zadanie znacznie bardziej skomplikowanie, niż układanie w łazience płytek, malowanie w pokoju ścian czy gipsowanie. Dlatego bez względu na dodatkowe koszty, powinniśmy od razu zatrudnić sprawdzoną i doświadczona firmę dekarską. W przeciwnym wypadku koszty naprawy ewentualnych błędów, mogą być znacznie wyższe niż oszczędności, o których myśleliśmy.