Ekomoda na rozwiązania budowlane na dobre zawitała do Polski. Budujemy taniej i efektywniej wykorzystując najnowsze rozwiązania oszczędzające energię, światło i wodę. Popularne ekologiczne rozwiązania z Europy Zachodniej znajdują w Polsce coraz więcej nabywców. Coraz modniejsze stają się pompy ciepła, z których w Szwecji korzysta ponad milion gospodarstw domowych. Dzięki ich zastosowaniu ciepło dla domu jest nie tylko tańsze, ale przede wszystkim pozyskiwane w sposób przyjazny środowisku. Dla mieszkańców krajów skandynawskich ma to ogromne znaczenie, ale czy ekologiczne ciepło sprawdzi się także w Polsce?

Wiedza i doświadczenie

Nieustannie rosnące koszty związane z ogrzewaniem domów tradycyjnymi i najbardziej popularnymi sposobami (gaz, olej opałowy, energia elektryczna) skłaniają do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Pompy ciepła są jednym z nich. Podczas gdy w krajach skandynawskich stają się one jednym z wiodących sposobów pozyskiwania ciepła, w Polsce nadal traktowane są jako ciekawostka. Główne obawy związane są z ilością otrzymywanego ciepła. Boimy się, że energia pozyskiwana w ten sposób nie będzie w stanie w pełni zaspokoić naszych potrzeb w zakresie ciepła, a przecież to właśnie w Szwecji, Norwegii i Danii jest zdecydowanie zimniej. Skoro ten system sprawdza się tam, te obawy okazują się nie mieć podstaw.

pompa ciepla2

Rachunki niższe nawet o 75 procent

Zmienia się nasze podejście do zagadnień związanych z ekologią. Coraz więcej osób poszukuje produktów, które będą nie tylko efektywne kosztowo, ale także bardziej przyjazne środowisku. Budując dom dążymy do tego, żeby był energooszczędny i ekologiczny, i poszukujemy rozwiązań, które nam to zagwarantują. Odpowiedzią na potrzeby w zakresie ciepła są właśnie pompy ciepła, które wykorzystują energię słoneczną z gruntu, powietrza lub wody. Warto zaznaczyć, że aż ¾ tej energii czerpane jest z energii słonecznej zakumulowanej w tych naturalnych źródłach. Dzięki temu pompy ciepła pozwalają ograniczyć zużycie energii nawet do 75 proc., co ma bezpośrednie przełożenie na koszty utrzymania domu i daje ogromne oszczędności. Instalacja rozwiązania nie wymaga również żadnych inwestycji w przygotowanie miejsca, co dodatkowo podnosi atrakcyjność finansową tego typu przedsięwzięć.

pompa ciepla 3

Plug ’n’ Play

Z punktu widzenia użytkownika końcowego duże znaczenie ma bieżąca obsługa systemu. Pompy ciepła nie wymagają skomplikowanych instalacji czy konserwacji, a co najważniejsze działają na zasadzie Plug ’n’ Play – zainstaluj, uruchom i zapomnij. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń np. w postaci CO2, co sprawia, że są jednym z najefektywniejszych ekologicznie sposobów pozyskiwania ciepła. Dzięki temu, że są praktycznie bezgłośne doskonale sprawdzą się także w przypadku mniejszych powierzchni.

pompa ciepla

Czasem słońce, czasem deszcz

W warunkach pogodowych, które cechuje wyjątkowa zmienność temperatury i otoczenia, istotne jest dostosowanie systemu grzewczego do specyfiki klimatu.

Powietrzna pompa ciepła uwzględnia dużą zmienność środowiska pracy i uzyskuje optymalne warunki w zależności od temperatury otoczenia, czy zasilania. Wbrew istniejącym mitom, z powietrznych pomp ciepła można korzystać cały rok, choć zależnie od panujących warunków pogodowych zmienia się ich moc i efektywność. Energię można czerpać zarówno przy temperaturze – 20˚C (minimalna temperatura pracy), jak i przy +45˚C (maksymalna). Dzięki pompie możemy uzyskać maksymalną temperaturę podgrzewania wody grzewczej do 60˚C. Użytkownik może zdefiniować parametry wody grzewczej, chłodzącej i użytkowej.