Na rynku oprogramowania jest wiele programów do planowania i kontroli przedsięwzięć: Primavera Project Planner, Finest Hour, Microsoft Project, PROJEKT+, Power Project, Planista oraz w wersji angielskiej FastTruck Schedule, Project Navigator, Project Scheduler, Super Project, Pert Master Advanced, Baan IV i inne. Każdy z tych programów stara się pomóc użytkownikowi w odpowiedzi na kluczowe pytania, które powstają na etapie planowanie i realizacji przedsięwzięcia, a mianowicie:

Kluczowe pytania, na które otrzymanie odpowiedzi ułatwiają systemy komputerowe

  • jaki będzie czas realizacji i koszt przedsięwzięcia,
  • które roboty są krytyczne (nie mają zapasów czasu),
  • jakie są zapasy czasu dla robót nie krytycznych,
  • jaki jest terminarz wydatków,
  • czy posiadane zasoby (robotnicy, sprzęt, materiały, środki finansowe) są wystarczające,
  • jakie jest prawdopodobieństwo dotrzymania określonego terminu,
  • jakie roboty będą wykonywane w określonym czasie,
  • czy przedsięwzięcie jest realizowane zgodnie z planem,
  • jakie mogą być konsekwencje różnic w stosunku do planu,
  • jak ewentualnie zmodyfikować realizację aby osiągnąć zamierzony cel.

    Najnowsze wersje wymienionych wyżej programów pokrywają się w zasadzie w zakresie prowadzonych analiz. Różnice dotyczą techniki wprowadzania danych, sposobu prezentacji harmonogramów, wielkości sieci powiązań, możliwości współpracy z innymi programami itp. Różnice w cenach programów nie odzwierciedlają różnic w zakresie możliwości. Dlatego przy wyborze programu należy kierować się przede wszystkim zakresem własnych potrzeb, a następnie skonfrontować je z możliwościami programu. Gdyby jako miarę oceny programów przyjąć stosunek możliwości jakie daje program do jego ceny, to zdaniem autora najlepiej wypada obecnie Microsoft Project 2000 wraz z polskim rozszerzeniem PROJEKT+. Spełnia on wszystkie podstawowe potrzeby w zakresie planowania i monitorowania przebiegu realizacji inwestycji, jest bardzo elastyczny w zakresie prezentacji na ekranie, posiada sparametryzowane zestawienia, pozwala na grupowanie zasobów np. układ RMS, pobiera dane z programów kosztorysowych, współpracuje z pocztą elektroniczną, pozwala dołączać napisane przez użytkownika procedury np. do komunikacji z danymi księgowymi, itd. Primavera Project Planner jest programem bardziej kompleksowym, lecz cena jest o rząd wyższa. Na uwagę zasługuje też polski produkt Planista, lecz zdaniem autora zadowoli on użytkowników o niewielkich wymaganiach, aczkolwiek czasem może być wystarczający. Informacje na temat programów można znaleźć m.in. na następujących stronach internetowych: www.aecsoft.com, www.astaus.com, www.cispolska.com.pl, www.dagma.pl/primavera/, www.getmanager.com.pl, www.planista.com.pl, www.primavera.com i inne.

    Bibliografia:
    [1] Biernacki J., Cyune

  • B.: Metody sieciowe w budownictwie, Arkady, Warszawa, 1989.
    [2] Bojek R., Dałkowski B.T. Microsoft Project. Menedżer doskonały, Croma, 1997.
    [3] Chatfield C.S., Johnson T.D.: Microsoft Project 2000 krok po kroku, wersja polska, RM, Warszawa, 2000.
    [4] Jaworski K.M., Metodologia projektowania realizacji budowy, PWN, Warszawa, 1999.
    [5] Kapliński O., Stefański A., Metody sieciowe w organizacji i planowaniu budowy, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań, 1978.
    [6] Milian Z., Organizacja robót ze wspomaganiem komputerowym, Przygotowanie budowy wykonywanej nowoczesnymi technologiami, s. 55-74, Warszawskie Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego, Warszawa, 1998.