1. Prowadzenie rur ssących

Instalację ssącą układa się z odcinków rur prostych, kolanek, odgałęzień itp. Rury najlepiej jest prowadzić w pustych miejscach ścian, sufitów, podłóg. Przy kładzeniu instalacji na różnych poziomach należy dążyć do tego, aby korzystać z jednego “pionu” – zmniejsza to opory przepływu zasysanego powietrza. Rury poziome powinny mieć lekki spadek (min. l”/o ) w kierunku przepływu powietrza do agregatu (w przypadku instalacji przewidzianej do odkurzania “mokrego” – jest to wymaganie obowiązujące. Elementy instalacji ssącej wykonane są z PCV powleczonego wewnątrz specjalną warstwą silikonów. Daje to większą gładkość powierzchni – i tym samym utrudnia osadzanie się zanieczyszczeń wewnątrz rur, co zapobiega zatykaniu się rurociągu. Dlatego też niedopuszczalne jest stosowanie elementów instalacji innych niż przeznaczonych do systemów odkurzaczy centralnych. Średnica wewnętrzna rury wynosi 2″ (ok. 51 mm), zewnętrzna 56 mm. Do ułożenia przeciętnej instalacji (do 300 m2 sprzątanej powierzchni) wystarcza na ogół zestaw elementów wchodzących w skład pakietu instalacyjnego.




2. Zasady ogólne – minimalizacja oporów powietrza

Przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji ssącej należy stosować następujące zasady:

1. bezpośrednio do gniazda ssącego powinno być podłączone kolanko krótkie 90° (VC-200) i w innym miejscu instalacji takie kolanko nie może występować. Gwarantuje to, że duże zanieczyszczenia (kawałki szkła, ołówków, zabawek itp.) zostaną zatrzymane przy kolanie, skąd je łatwo usunąć, natomiast jeżeli przedostanie się przez kolanko do wnętrza rurociągu, to w nim nie utkwią – wylądują w pojemniku agregatu.

2. wykorzystując do montażu odgałęzienie 45° (VC-300) należy zwrócić uwagę na zainstalowanie go strzałką zgodnie z kierunkiem spływu powietrza ku agregatowi.

3. przy montażu instalacji do odkurzania mokrego należy:

- rury poziome prowadzić z lekkim spadkiem w kierunku spływu powietrza do agregatu

- tam gdzie może nastąpić cofniecie się resztek wody z instalacji poprzez gniazdo ssące, należy za gniazdami zainstalować syfon dolny zmontowany z kolan długich 90° ( VC-225 );

-rury poziome i pionowe powinny być połączone przez syfon górny, zmontowany również z kolanek długich (VC-225);

- należy zminimalizować opory przepływu powietrza. W tym celu należy: prowadzić instalację możliwie jak najkrótszą; unikać gwałtownych zmian kierunku rurociągu. Można wykorzystać w pewnym zakresie naturalną elastyczność rur z PCV (przy długich odcinkach). W miejsce stosowania kolana 90° (VC-225) lepiej zastosować dwa kolana 45° ( VC-250 ) itp. Wykonany rurociąg powinien mieć gładką powierzchnię wewnętrzną – rury powinny być dokładnie ucięte w płaszczyźnie prostopadłej do osi, powierzchnie cięcia dokładnie oczyszczone. Elementy łączone powinny być dopchnięte do oporu.


3. Łączenie elementów rurowych



Elementy rurociągu łączy się ze sobą na stałe przy pomocy kleju VC-900. Przed sklejeniem konieczne jest złożenie całej instalacji lub jej dużego odcinka i dopasowanie poszczególnych części. Rury VC-90 przycina się w razie potrzeby przy pomocy piłki do drewna, metalu lub specjalnym przecinakiem do rur PCV. Powierzchnie cięte powinny być oczyszczone i wygładzone. Elementy łączone należy oczyścić suchą szmatką. Łączenie elementów rurociągu następuje od gniazd ssących (płytek montażowych VC-86). Warstwę kleju nanosi się zawsze na element “męski” wykonywanego połączenia (zapobiega to przedostawaniu się kleju do wnętrza rurociągu) na którym mógłby osadzać się kurz i zatykać rurociąg ) Koniec rury należy posmarować cienką warstwą kleju na szerokość tamponika umieszczonego w nakrętce pojemnika z klejem. Część łączoną (kolanko, mufę, odgałęzienie itp.) nałożyć na posmarowany koniec rury, dopchnąć do oporu i przekręcić lekko w obie strony celem równomiernego rozprowadzenia kleju. Po ok. 3 sek. połączenie jest zestalone i można przyklejać następny odcinek. Nie wolno używać żadnych smarów w celu ułatwienia wchodzenia łączonych detali. Tłumik hałasu VC-2000 można umieścić w każdym miejscu części wylotowej instalacji między agregatem a wylotem VC-2208 umieszczonym na ścianie zewnętrznej.

 



4. Mocowanie rur – w razie potrzeby rury mocuje się przy pomocy uchwytów VC-510 lub innych uchwytów stosowanych przy układaniu instalacji grzewczych czy sanitarnych z rur o średnicy zewnętrznej (t) 56 mm.