Oto najczęstsze błędy:

Brak projektu aranżacji wnętrz

To błąd, który najczęściej skutkuje słabą estetyką. Utrudnia także precyzyjne wyliczenie zapotrzebowania na materiał.

1_3.jpgTę opinię potwierdza Stanisław Kwityński, właściciel firmy Novum z Katowic: „Projekt nawierzchni daje profesjonalne spojrzenie i pozwala na wyliczenie rzeczywistego zapotrzebowania na kostkę, z uwzględnieniem nadwyżki na docinki. Dlatego ważne jest, by oprócz korzystania ze specjalistycznej firmy brukarskiej, zasięgnąć opinii projektanta nawierzchni. Taką bezpłatną usługę oferują w ramach zakupionych produktów renomowani producenci.

Piotr Nowak, właściciel Stone&Design z Wrocławia, zwraca szczególną uwagę na znaczenie projektu w przypadku układania skomplikowanych wzorów. „Jego brak oraz samodzielne układanie kostki może skutkować, nie tylko błędnie wyliczonym zapotrzebowaniem na poszczególne rodzaje materiału i ich kolory, ale także tworzeniem wzorów i kształtów, odbiegających od naszej wizji” – ostrzega.

Źle przygotowania podbudowa

Niedostateczne utwardzenie podłoża, źle wykonana podbudowa, nieodpowiednio dobrany materiał – wszystko to może z czasem doprowadzić do zapadania się i powstawiania nierówności w nawierzchni. Odpowiednia podbudowa jest konieczna, by zachować jednocześnie dobrą przesiąkliwość gruntu i stabilność terenu.

Profesjonalnie przygotowana, powinna mieć grubość 15-45 cm (w zależności od rodzaju podłoża oraz przewidywanego obciążenia) oraz składać się z kruszywa o frakcji 30-60 mm. Na podbudowie należy wykonać podsypkę o grubości 3-5 cm, z piasku o frakcji do 2 mm, ewentualnie grysu lub żwirku o grubości 1-4 mm.

2_1.jpg 

„Źle przygotowane podłoże może spowodować, że pozornie dobrze ułożona nawierzchnia będzie się później zapadać. Podłoże musi mieć specjalnie przygotowany grunt z podsypką piaskowo-cementową, by nie dopuścić do obsuwania się ziemi. To ma wpływ na wytrzymałość i wodoprzepuszczalność nawierzchni” – zaznacza Janusz Ostęp, właściciel firmy El-San z Lublina. „Przy zagęszczaniu należy pamiętać także o punktach wcześniejszych wykopów pod instalacje elektryczne, sanitarne czy kanalizację. W tych miejscach grunt także powinien zostać skondensowany, w innym razie opady atmosferyczne spowodują zapadanie się nawierzchni”.

3.jpgStosowanie nieodpowiednich urządzeń do zagęszczenia


„Kolejny błąd można popełnić podczas utwardzania całej nawierzchni. Do procesu wibrowania koniecznie należy zastosować wibrator płytowy z przekładką elastyczną, która zabezpieczy kostkę przed zarysowaniem” – Bardzo ważne jest także stosowanie odpowiednich maszyn i urządzeń do zagęszczania podbudowy. Według opinii specjalistów z firm wykonawczych do tego celu powinno się używać ciężkich zagęszczarek – lżejsze (choć tańsze) mogą prowadzić to do powstawania kolein.dodaje właściciel Novum.

4.jpgNie odprowadzanie wody

Podczas przygotowania podłoża należy pamiętać o zachowaniu spadku terenu, średnio o 3% (na 1mb), co pozwala na odprowadzenie wody. Ten zabieg gwarantuje, że nawierzchnia będzie służyła nam przez lata. Dodatkowo, woda musi zostać odprowadzona w odpowiednim kierunku, na zewnątrz posesji, a nie w stronę domu czy garażu. "Nie wykonanie tej czynności jest niedopatrzeniem, które grozi zapadnięciem gruntu i powstawaniem nierówności terenu, a ponadto może doprowadzić do zbierania się wody pod domem, która w konsekwencji przyczyni się do powstawania grzybów i pleśni" – ostrzega Piotr Nowak ze Stne&Design.

Zły dobór materiału pod względem grubości

5_2.jpgKostka brukowa produkowana jest w różnych grubościach. Jej parametry dobiera sie w zależności od przeznaczenia i stopnia natężenia ruchu. Kostkę o najmniejszej grubości (4-6 cm) stosuje sie na ciągach pieszych, z kolei na nawierzchnie, po których będą poruszać się samochody ciężarowe należy zastosować najgrubszą (8-10 cm). "Obecnie dużo domów buduje sie na przedmieściach, gdzie nie ma jeszcze kanalizacji czy elektryki. Jeśli więc wybierzemy kostkę o niedostatecznej grubości, to w sytuacji gdy po posesji zaczną jeździć samochody ciężarowe np. dostarczające materiały budowlane czy wywożące śmieci, może dojść do zapadania sie nawierzchni" – opowiada Tomasz Maculak, właściciel firmy brukarskiej TOMTRANS. "Niestety często obserwuję, że klienci indywidualnie, chcąc zaoszczędzić, wybierają tańszą, cieńszą kostkę, która nie wytrzymuje ciężaru, co prowadzi do powstawania kolein".

Nieprawidłowe układania kostki brukowej

Kostka brukowa powstaje z mieszanki surowców naturalnych. Kruszywa czy piasek, używane do produkcji kostki, mogą nieznacznie różnić sie od siebie pod względem koloru. Takie różnice są dopuszczalne nawet w ramach partii produkcyjnej. Częstą pomyłką jest układanie kostki kolejno z pojedynczych palet. Taki błąd skutkuje widocznymi plamami różnych odcieni nawierzchni. Dlatego zawsze należy korzystać z materiału wybieranego jednocześnie z trzech różnych palet (dodatkowo kostki typu Colormix należy zdejmować z palety w pionie). Według opinii i doświadczenia właściciela katowickiej firmy, i co należy wziąć pod uwagę, aby uzyskać pełny efekt melanżu np. w kolorach jesieni, zaleca się stosowwanie jej na powierzchni minimum 150 m2. Błędem brukowania jest także nieprawidłowy kierunek układania kostki. Należy to robić od czoła, pozostawiając kilkumilimetrowe odstępy między kostkami. "Kształtowanie nawierzchni należy zacząć od jednej strony, np. żeby uniknąć docinania kilku centymentrów materiału. Jednak, gdy luz jest za duży, może to doprowadzić do klinowania się kostek i popękania ich krawędzi" – dodaje Stanisław Kwityński z Novum.

6.jpg

Zasada układania kostki z trzech róznych palet. Pierwsze koło przedstawia skutki błędnego układania produktów. Drugie koło obrazuje układ będący wynikiem stosowania zasady układania z trzech palet.

Niewłaściwa pielęgnacja

Używanie nieodpowiednich środków do pielęgnacji nawierzchni brukowej prowadzi do uszkodzenia materiału i niszczy efekt aranżacji. Kostka brukowa nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Opady atmosferyczne i codzienne użytkowanie z reguły wystaraczją do usunięcia zabrudzeń. Można ją natomiast zaimpregnować specjalnym preparatem do betonu, który nada kostce świeży wygląd, a takze zabezpieczy przed wnikaniem wody i ograniczy powstawanie wykwintów. Przed zabiegiem impregnacji można 7_2.jpgprzeprowadzić odwapnienie nawierzchni poprzez pokrycie jej jednym z dostępnych na rynku preparatów, który następnie należy spłukać. Samą ompregnację w razie potrzeby można powtórzyć po kilku latach. "Nawierzchnię najlepiej jest czyścić wodą, zamiatać i odchwaszczać. Nie należy jej myć środkami chemicznymi, gdyż mogą wchodzić w reakcję ze składnikami kostki i doprowadzić do nieodwracalnych zmian, np. odbarwić ją" – przestrzega ekspert z Wrocławia. Przy odchwaszczaniu należy zachować ostrożność, ponieważ wyrywanie roślin może powodować ubytki w piasku w spoinach i prowadzić do poluzowania przestrzeni między kostkami. "Poza tym, błędem jaki popełnia wiele osób w okresie zimowym, jest posypywanie nawierzchni brukowych zwykłą solą, która niszczy kostkę. Zalecam stosowanie specjalnych soli przeznaczonych do powierzchni tego typu" – uzupełnia Tomasz Maculak.

Specjaliści w dziedzinie brukowania udowodnili, że profesjonalne wykonanie nawierzchni to nie tylko ułożenie materiału, ale specjalne przygotowanie terenu, dobór produktów i wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Na każdym etapie procesu powstawania aranżacji można popełnić błąd przyczyniając sie do późniejszych, czasem trudnych i kosztownych do usunięcia zmian w wyglądzie nawierzchni brukowej. Warto więc pamiętać o powyższych ostrzeżeniach i korzystać z doświadczenia profesjonalistów.

Zdjęcia – Libet SA