Silikat to wolne od zanieczyszczeń chemicznych i estetyczne piaskowo-wapienne bloczki, cegły i płytki. Nadają się one do wykonywania ścian, kominów wentylacyjnych, ogrodzeń, układania elewacji itp. Silikaty powstają po wymieszaniu ok. 90% piasku i 7% wapna, z dodatkiem 3% wody – składają się zatem z elementów o najniższej promieniotwórczości w przyrodzie. Nie zawierają w sobie szkodliwych związków chemicznych. Ponadto, ze względu na występowanie wapna jako podstawowego składnika, wyroby silikatowe posiadają również właściwości aseptyczne – niszczą drobnoustroje i zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni.

Dlaczego warto budować z silikatu? Dlatego, że technologia ta nie stawia ograniczeń budowli: kształtu, wielkości, rodzaju pomieszczeń, tynków, fasad, itp. Inwestor może dowolnie kształtować architekturę domu.

Warto również wspomnieć, że dzięki zaawansowanej technologii produkcji silikatu, duża jego gęstość właściwa sprawia, że silikaty są materiałem bardzo dobrze pochłaniającym dźwięk. Są również materiałem całkowicie niepalnym – nawet w temperaturze ponad 600 stopni Celsjusza silikat się nie zwęgli i nie rozpadnie.

Mur z silikatów tworzy „oddychającą” przegrodę, nie występują w niej zjawiska kondensacji pary wodnej i zawilgocenia. Ponadto, wapno w silikacie wchodzi w reakcję z dwutlenkiem węgla z powietrza. W tym procesie powstaje węglan wapna, który zwiększa wytrzymałość silikatu. Za jednym zamachem mamy w naszym domu lepsze powietrze i mocniejsze ściany.

(murowanie tradycyjne)

(murowanie tradycyjne)

(murowanie na suchy styk)

(murowanie na suchy styk)

Silikaty znakomicie nadają się na ściany zewnętrzne. Są materiałem całkowicie mrozoodpornym. Technologia produkcji zapewnia uzyskanie wysokiej dokładności wymiarów (poniżej 2 mm), co znakomicie ułatwia prace murarskie i redukuje koszty wykończenia ścian.

(murowanie na pióro-wpust)

(murowanie na pióro-wpust)

(murowanie na klej)

(murowanie na klej)

Wyroby silikatowe ze względu na wysoką wytrzymałość na ściskanie z powodzeniem mogą być stosowane również do wykonywania ścian fundamentowych budynków. Wykonanie ścian piwnic z cegieł i bloczków silikatowych daje gwarancję wysokiej trwałości oraz jednocześnie oszczędności, z uwagi na niski koszt materiałów silikatowych oraz brak konieczności ich tynkowania.

Jakie budynki można wznosić z silikatu?

silikat 1

(Budownictwo jednorodzinne)

Dzięki takim właściwościom, jak wysoka wytrzymałość, bardzo dobra izolacyjność akustyczna, termiczna i wysoka ognioodporność, silikat może być wykorzystany do wnoszenia obiektów o różnym przeznaczeniu. Należą do nich:

  • budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne i wielorodzinne
  • budownictwo przemysłowe, rolnicze, budownictwo użyteczności publicznej,
  • a także tzw. mała architektura.
silikat 2

(Budownictwo wielorodzinne)

Silikat jest materiałem budowlanym charakteryzującym się bardzo wysoką (do 25 MPa) wytrzymałością na ściskanie, a jest możliwość produkcji w jeszcze większych wytrzymałościach 30-35 MPa. Dlatego jest odpowiednim materiałem do budowy wysokich budynków i budowli o różnorodnym przeznaczeniu. Warto wiedzieć, że z silikatu można budować do 11 kondygnacji.

Z silikatu powstało także wiele obiektów rolniczych typu chlewnie czy obory. Budynek wybudowany z silikatu posiada bardzo dobry i przyjemny mikroklimat dla zwierząt i ludzi, utrzymuje się w nim możliwie stała temperatura i wilgotność w określonych granicach. Wyroby wapienno-piaskowe są materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na warunki atmosferyczne. Ponadto jest to materiał twardszy od innych, co ma duże znaczenie w przypadku budowli chlewni. Zwierzęta te mają to do siebie, że lubią podskubywać i gryźć ściany budynku, w którym są trzymane. Udowodniono, że wówczas ze ścianami z silikatu nic się nie dzieje – czyli materiał sprawdza się.

Izolacja termiczna ścian z silikatu

Silikat, w połączeniu z wełną lub styropianem, zapewni doskonałą i tanią izolację termiczną. Przy zastosowaniu odpowiedniej warstwy ociepleniowej, silikat spełnia wszelkie wymagania stawiane ścianom zewnętrznym o podwyższonej izolacyjności termicznej, a także wymagania nowoczesnego materiału stawiane przez inwestora.

Faktem jest, iż Fundacja Poszanowania Energii wskazuje silikat jako najlepszy materiał na ściany nośne i działowe przy zastosowaniu odpowiedniej warstwy ocieplającej.

Ponadto połączenie wapna z piaskiem dało materiał, który aktywnie wpływa na mikroklimat pomieszczeń. Silikat dzięki dużej masie objętościowej potrafi zakumulować duże ilości ciepła. Nadmiar ciepła z pomieszczenia jest magazynowany, a potem, gdy jest chłodniej, ciepło jest oddawane do otoczenia. Na tej samej zasadzie silikat reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Zdjęcia z realizacji: Silikaty-Białystok